28 Aflevering 176 zomer 2012 In januari 1616 maakt de vestingbouwkundig ingenieur David van Orliens in opdracht van de Raad van State nog een plan ter verbetering van de vesting. Hierbij wordt de oude asymmetrische omwalling vervangen door een op zichzelf symmetrisch tracé met zeven bastions, waarvan de laatste aan de noordzijde aansluit op het Oranjebolwerk. Volgens het onderschrift zou er tevens een nieuwe haven worden gemaakt. Waarom het plan niet is uitgevoerd, is niet bekend. 'Plan der stadt vander Veren met eenige ordonnantiën geteyckent met swarte lijnen waer naer de stadt soude mogen gefortifisieert ende eenen nieuwe haven gemaeckt worden, gedaen bij Davidt van Orliens in de maent van january 1616', Nationaal Archief, VTH3489. Derde Engelse oorlog Door de verslechterde politieke verhoudingen tussen De Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden en de omringende landen in 1671 worden op verzoek van het stadsbestuur de vestingwerken geïnspecteerd. Omdat de stad lange tijd niet is bedreigd, is er weinig onderhoud aan gedaan. Een rondeel aan de noordzijde van de stad staat op instorten en met paard en wagen kan men niet meer door de Warwijksepoort. Het is zelfs gevaarlijk om er te voet door te gaan. Ook blijken de oevers van de zoute vest aan een grondige opknapbeurt toe te zijn. Als de oorlogsdreiging dichterbij komt, vaardigt het stadsbestuur op 11 maart 1672 een plakkaat uit waarbij 'alle landtsaeten, onder desen resorte gehoorende werden versoght ende gelast beneffens de heeren van de regeringe haer te vervoegen op de stadts wallen, voorsien met schoppe ofte spa, om aldaer ten dienste van de stadt te wercken'. Een dag later krijgen ingenieur Van de Berge en 'een sekeren Baumont die hem voorgeeft de fortificatie te verstaenopdracht een plan te maken om de vestingwerken in staat van paraatheid te brengen. Al een week later kan de bouw van een stenen beer van het Oranjebolwerk naar de Poldersendijk, het herstel van het rondeel aan De ruykende Roose en het plaatsen van een batterij naast het Oranjebolwerk worden aanbesteed. Drie dagen later gebeurt dat ook met het herstel van de borstwering van de Arnemuidsepoort naar de gevangentoren en het maken van twee bogen bij het Groeneveld waarop het geschut geplaatst kan worden. Ingenieur Beaumont krijgt de leiding over het werk. Alle bomen op de wallen en langs de singels worden gekapt en tot palissaden verwerkt. Terwijl men nog volop met de werkzaamheden bezig is, verklaren Frankrijk, Engeland, Keulen en Münster op 6 april 1672 de oorlog aan de Nederlanden. Daarna duurt het niet lang of de geldmiddelen van de stad raken uitgeput, waarop ze een beroep doet op de prins van Oranje in zijn hoedanigheid als markies van Veere. Op 24 juni zegt de prins een subsidie van tienduizend gulden toe. Hiermee kunnen de vesten worden verbreed en de muur aan de oostzijde worden versterkt door er een aarden wal tegenaan te leggen. Van de gevangentoren naar de Vismarkt legt men een batterij, waarvoor enkele huisjes moeten worden gesloopt. Tot slot worden eind juli uit een admiraliteitsschip enkele geschutstukken gelost die op de wallen worden geplaatst.

Nehalennia | 2012 | | pagina 30