Aflevering 176 zomer 2012 37 5.6 Thematisch onderzoek Net zoals bij het Woordenboek van de Vlaamse Dialecten vindt er momenteel door de vereniging thematisch onderzoek plaats naar de verdwijnende woordenschat en folklore. De Wetenschappelijke Commissie verspreidt via Nehalennia thematische vragenlijsten waarbij een half jaar later in Nehalennia de ontvangen antwoorden besproken worden. Zowel de algemene woordenschat als de vaktalen kwamen aan de orde. In 2009 begonnen we met een nieuwe rubriek De Raedplaete: het was ook dit jaar een groot succes. 5.7 Publicaties In 2011 hebben we naast ons kwartaalblad geen verhalenbundel laten verschijnen. Op Goeree-Overflakkee verscheen in de late herfst de CD Wiele Saeme, een reeks dialectverhalen, waarvoor Pau Heerschap zich bijzonder heeft beijverd. In de zomer verscheen wederom de Zeeuwse Spreukenkalender, samengesteld door de secretaris van onze vereniging Rinus Willemsen. 6. Nieuws uit de regio's Ook dit jaar geven wij geen uitvoerig verslag van alle activiteiten die op het gebied van de streektaal het afgelopen jaar in de regio's hebben plaats gevonden. Dit zou immers ondoenlijk zijn met de vele activiteiten zoals er in het jaar 2011 op het gebied van toneel, zang, voordracht, publicaties en vertelkunst geweest zijn. We noemen enkele hoogtepunten: - Tijdens de doortocht van de Tour de France, verscheen een boekje met daarin allerlei dialectbenamingen die in verband staan met dit evenement. - Het kerkje van Ellesdiek met een keur van activiteiten, waaronder de presentatie van De Schoonheid van de Zakin oktober. - Het project Dialect-kwartettenwaarbij vijftig basisscholen in de gemeente Terneuzen werden bezocht met het doel aandacht en sympathie te winnen voor de streektaal. - Te Middelburg in het gebouw Le Baron Chassé, van de sociëteit De Vergenoeging werd er op een Dialectkwartetten zondagmiddag in november doorlopend Poëzie in de Zeeuwse streektaal in Terneuzen. voorgedragen. Het geheel werd muzikaal omlijst met streektaalzang en muziek. - In de PZC trok vooral de wekelijkse dialectrubriek Streektaal veel aandacht. Tot de zomer schonk ook Omroep Zeeland weer wekelijks aandacht aan de Zeeuwse dialecten. - Bij de intrede van Sint-Nicolaas te Middelburg wapperde dit jaar niet de wimpel met daarop de tekst: Sinterklaes, praet jie ok nog dialect? De jaarlijkse dialectdag, nu op 15 oktober 2011, was weer een groot succes dank zij de medewerking en het optreden van diverse leden van onze vereniging. Het afgelopen jaar zal dan ook bij ons blijven voortleven als een jaar waarin :!«ISSS5

Nehalennia | 2012 | | pagina 39