m Adriaan schakelde via sociale media de Zeeuwen in bij zijn onderzoek voor zijn studievak. "Oorspronkelijk was het de bedoeling de straat op te gaan, maar vanwege de drukke tentamentijd is dat helaas niet gelukt." Desondanks heeft hij een goed gevoel over het resultaat van elfhonderd bruikbare enquêtes dat hij in vijf dagen wist te behalen. "Het is wel heel leuk, want ik heb veel mensen weten te bereiken. Daar heb ik veel geluk mee gehad." Dat de meeste Zeeuwen belangstellend zijn naar het onderzoek blijkt als Adriaan vertelt: "Mensen willen weten hoe het afloopt. Niet alleen met mijn onderzoek, maar nog meer naar het Zeeuws." Schijnbaar beschouwen zij hun dialect als iets waardevols en tonen ze grote belangstelling voor de uiteindelijke resultaten. "Ik ben al benaderd door mensen die zich ongerust afvroegen hoe het gaat aflopen met het Zeeuwse dialect en die hopen dat ik het verdwijnen van het dialect met mijn onderzoek kan tegengaan." Adriaan is opgegroeid met het Zuid-Bevelands dialect omdat zijn ouders uit dat gebied komen. Dat heeft voordelen, want hij spreekt dat dialect vloeiend. Op school spraken zijn vriendjes van een kleurplaet, Adriaan noemde het een kleurplït. En de juf noemde het een kleurplaat. "Mijn onderzoeksresultaten waren verbazingwekkend, want het Zeeuws lijkt sneller te verdwijnen dan ik had verwacht Er is nog een vrij grote groep mensen die niet in het Zeeuws is opgevoed die dat jammer vindt." Adriaan is van plan in het vervolg van zijn studie nog meer aandacht te besteden aan het Zeeuws. "Het lijkt me interessant om nog iets meer met het dialect en de onderzoekgegevens te doen," zo besluit hij het vraaggesprek. IN GESPREK MET BEI COK Een middagje praten met Bei is een middag enthousiast luisteren met ontzag naar een man die helemaal opgaat in z'n hobby: de liefde van zijn omgeving en speciaal het Zeeuwse dialect. In dit interview gaan we daar dieper op in. We bezoeken hem eind april, een paar dagen voor Koninginnedag. Een paar vrolijke oranje ballonnen wapperen aan de deurposten van een plaatselijk etablissement. Kruiningen, op een doordeweekse dag. Een prunus in het gemeentelijke park staat in volle bloei. Bei doet de deur open als we aangebeld hebben. "Kon je 't goed vinden?" vraagt ie, nadat we hartelijk verwelkomd zijn. In z'n gezellig ingerichte kamer kijkend, valt onmiddellijk een bundel boekjes en wat kopieën op. Ze liggen op tafel, gereed voor het interview, want Bei is een man die zich altijd goed voorbereid. Dat wisten we wel. Bei laat weinig aan het toeval over. Al valt het improviseren hem niet moeilijk, dat niet, maar toch. Bei houdt graag de touwtjes in handen. Hoe ben je zo bij het dialect terechtgekomen? Na de oorlog zat ik in een mandolinevereniging hier in Kruiningen. Tussen de muziekstukje door werden er korte toneelstukjes opgevoerd. Toen was muziek ook al mijn passie. Maar het schrijven van schetsjes was voor mij ook geen probleem. Van het een kwam het ander. Dat werden prachtige avonden. Ik herinner me nog een stukje dat over twee vrijgezellen ging. Boeren. Je snapt het wel: dat werd een groot succes, want het publiek 44 Aflevering 176 zomer 2012

Nehalennia | 2012 | | pagina 46