m Het orgel speelt een belangrijke rol. ontwikkeling, hoe eenvoudig ook, kan Bei heel fijntjes beschrijven. Als ik hem daaraan herinner, dan glimlacht hij wat geheimzinnig. "Inderdaed," zegt hij, "zukke dienge die beschrief ik. En 't is nog echt gebeurd ook, zo ongeveer." Bei hield zich niet alleen bezig met verhalen en gedichten. Er verschenen ook liedjes op de markt. In die dagen verzameld op een cassette. Een vijftal. Op het laatst verscheen er eentje met de zeer toepasselijke naam 't Lest uut de schuve. Ook kwamen er drie Cd's op de markt met liedjes, ook alles in het Zeeuws, het dialect van zijn Kruiningen. Het laatste verscheen onder de schitterende titel Uutblienkers. "Een paar jaar geleden was er wedstrijd in Zeeland. Ik stuurde een goede tekst in. Bluuf 't Zeeuws bewaêren was de titel. Het kwam in de kijker bij Zieng Zeeuws, een wedstrijd uitgeschreven door de Zeeuwse Taele. Nu is het zo, dat zowel de tekst als de muziek van mij waren en dat wilde ik zo houden. De organisatie dacht er anders over: die wilde andere muziek en dat wilde ik niet. Daarom heb ik me teruggetrokken. In de top-40 van Omroep Zeeland stond het hoog genoteerd en het is nu bekend in heel Nederland", gaat Bei verder. "De tekst is ijzersterk en ik sta daar nog steeds vierkant achter. Het is jammer dat het Zeeuwse dialect verdwijnt. We doen er veel te weinig aan om het dialect te behouden. Je hoort het overal. Het is cultureel erfgoed en vooral Omroep Zeeland moet zich veel en veel meer inspannen om ons erfgoed te promoten. Er is veel meer Engelstalige muziek op die zender dan Zeeuws. En dat is jammer. Waardering voor Bei's inzet Veel steden en dorpen in het Zeeuwse hebben een eigen volkslied. Ook Kruiningen. Natuurlijk was Bei Cok de auteur van de tekst en componist van de bijpassende muziek. In 1974 schafte hij een elektronisch orgel aan en in 1991 een keyboard. Met behulp van dat instrument kwam het volkslied van Kruiningen tot stand, dat onder andere bij de uitreiking van de lintjes eind april altijd wordt gezongen. In 2010 vroeg burgemeester Huisman zich af, wie de tekstschrijver en componist daarvan was. Toen viel de naam van Bei Cock en het jaar daarop volgend werd Bei op zijn 91 ste verjaardag benoemd door diezelfde burgmeester tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Als beloning voor zijn grenzeloze inzet voor de instandhouding van het Zeeuwse dialect en niet minder voor de enthousiaste manier waarop Bei onze streektaal in de kijker weet te plaatsen. Al vele jaren lang. En trots laat Bei de foto zien die in de "kasse staet" waarop de kersverse ridder, zijn beide dochters Anneke en Els met burgemeester Huisman glunderend in de lens van de fotograaf kijken. Nog altijd actief Nee, optredens doe ik niet meer. In september verloopt mijn rijbewijs. Mijn auto staat voor de deur, alleen binnen de bebouwde kom rij ik er nog mee. Dat is ver genoeg. Nog één keer per week treed ik op in een naburig 46 Aflevering 176 zomer 2012

Nehalennia | 2012 | | pagina 48