Aflevering 176 zomer 2012 verzorgingstehuis, inderdaad, met liedjes en verhalen. Het is elke keer een feest, want het kost me weinig moeite en de bewoners genieten er allemaal veel van. Dat is ontzettend prachtig en dankbaar werk. Intussen zijn we naar de keukentafel verhuisd. Hij opent zijn laptop en neemt me mee naar de Zak van Zuid-Beveland. Met liedjes en plaatjes over de gebieden dwars door de "proenkkaemer" van Zeeland. Nisse, de Brilletjesdiek, een paeretje. 't Staat allemaal op een DVD die ook op internet te bekijken is. Bei is bepaald niet blijven steken bij de petroleumlamp, de bedstee en de radio distributie. Handig surft ie op het internet, zet net zo gemakkelijk een cd-tje op als een bandje. Bei is een voorbeeld van een oudere man die grote interesse had en heeft in de Zeeuwse volkstaal. Als we afscheid nemen is de straat nat van een flinke regenbui. De prunus staat in volle bloei. "Vanmèrge 'öörde ik de koekoek voo d'êêste keer van 't jaer," zegt Bei en op mijn vraag of 't dialect was, schudt ie lachend z'n hoofd. Hij zwaait nog eens door het raam als ik lachend het tuinpaadje afloopt. Ridder Bei uut Kruunige. Tekst en foto's: Rinus Willemsen, 27 april 2012 N.B. Zoek eens op Google: Bei Cok. Je staat er versteld van wat je allemaal ziet... M'N STIKJE Dan slaot ie z'n bêênen in z'n gat Ielke kêêr geef tie d'r 'n trap tegen. Het colablikje vliegt dan mee 'n booge deu de lucht en komt 'n èndje vèder mee 'n doffe klap op de trottoir terecht, 't Is 'n mannetje van 'n jaor of tiene die wat vèder in de straote weunt. Gêên echte voetballer allicht, maor as t'r iets voo z'n voeten ligt, dan is 't nie veilig. Noe is zö'n blikje ook best verleidelijk om 'n trap tegen te geven. Zeker voor kinders. Maor ook grööte ménsen doen dat net zö goed. Al is 't maor even 'n klein tikje om 't blikje van de trottoir in de goote te schoppen. Zö van: "Dan is 't van de straote en uut zicht." De buurjoengen die doet dat nie. Die schopt het altied voor 'm uut. Soms vliegt 't blikje in plantsoen van de gemêênte. Op 't hos. En dan gaot ie d'r nog 's achteran. Want in 't hos kan je makkelijk mee zö'n blikje voetballen. Dao ligt 't ommerst wat 'ööger dan op de tegels van de stoepe. Vier, soms vuuf kêêren geef tie d'r dan een trap tegen. As 't blikje te vère wegvliegt, dan kêêr tie z'n eigen om en stapt naor 'uus. "Noe is 't genoegt gewist," dienkt ie dan en verlaot mee opgeheven hoofd de grasmat. Net of de scheidsrechter gefloten eit voo de leste kêêr van de wedstrijd. Het eindsignaol. Die steekt alle dan twii z'n 'anden in de lucht, slaot z'n bêênen in z'n gat en vliegt van 't veld, recht naor 'uus. "Dat moet ie op de tillevisie gezien 'èn," zeg 'k in Bei achter de computer. 47

Nehalennia | 2012 | | pagina 49