m 48 m Aflevering 176 zomer 2012 Dan staon udder vaoder en opa an de kant en die zien de joenge spruit voetballen as de beste. m'n eigen. "Dao doen ze dat ook. Tenminste as ze drie punten te pakken 'èn." Mao zó'n joeng vintje die allêêne maor 'n paor trappen tegen 'n leeg colablikje geeft, die dienkt toch glad nie an 'n voetbalwedstrijd op tv, zullen judder zeggen. Best wel 'öör. Sommigste gastjes die dienken den 'êêlen dag an niks anders dan an voetballen. Die trainen twi of drie kêêr in de weeke en spelen 's zaoterdags 'n wedstrijd in udder competitie. En dan gaot 't 'r al flienk fanatiek an toe. Kan je begruupen. Dan staon udder vaoder en opa an de kant en die zien de joenge spruit voetballen as de beste. En zö'n kleine gastje is 'êêl gevoelig voor kritiek en ansporieng. En allemao doen ze udder stiekende best. Toch? Maor as pappa en opa dan nog 's 'n schepje kooien op 't vier gööien, dan staot de booge wel 'êêlemao gebogen. Zoue hie dan dao gèrn scheidsrechter willen ziin? Nee toch? Want die joenge gastjes binnen best kritisch, mao die ouwe lui (die an de kant staon) niet minder ee. Mao da mag ook, want je moet op je streepen staon. Je moet voo j'n eigen opkommen. Mao 't moe wel redelijk bluuven ee? En 't gaot om 't spil, nie om 'n boerenschuure ee? Juust. Die joenge gasten bluuven d'r mee van straote joengen, zeggen ze dan tegen me. Die joengers en meisjes die voetballen, die zunnen de zaoken nie rinneweren. 't Is 'n goeien investeering van de gemeente om de voetbalclubjes wat te promoten. Kiek, dat 's ook mien gedacht. Want anders lööpen ze udder eigen mao te vervelen, trappen ze rotzooi en zwèrven die gasten deur 't 'êêle durp of de wijk. En noe weet je tenminsten wao ze binnen: op 't voetbalveld. Oh joa, m'n nichtje voetbalt ook. Al 'n paor jaor. En 't gaot primao. Op alle posities zowat gespeeld. En voo mien is 't ook makkelijk. As ze verjaort dan krieg ze mêêstentieds iets da mee voetbal te maoken 'eit. Nêê, ze trapt nie tegen lege colablikjes die op straote liggen. Dat doet 't buurjoengetje allêêne Rinus Willemsen

Nehalennia | 2012 | | pagina 50