M, m Aflevering 176 zomer 2012 49 KIEKPLAETE De oude Kiekplaete bracht niet zoveel inzendingen op als we gedacht hadden. Misschien toch te ingewikkeld? Of dachten de meeste lezers dat het zo bekend was, dat het zeer waarschijnlijk een valkuil was. Adri Kloosterman waagde een gokje. Nee, het was voor hem zeker geen gokje. "De Kiekplaete uut nommer 174 is ak ut zo zieë een valle om peerebieën te vangen. Je eit ze in vee uutvoeriengen van glas of plestiek, angend of staend. Vanonder bin z'open en an de binnenkant ei je een opstaende rand. In die rand d oe dan limenadesiroop of wat aars wi a peerebieën op of kommen. Dan kruupen ze deu de boom die a open is ombie de zoetigheid te kommen. As ze dan wee wig willen vliegen, haen ze ni boven en d kunnendan der nie uut. As ze dan moe worren, stuuken ze langs de kant ni beneen en verzuupen ze."aldus Adrie Kloosterman uit Biezelinge. Jan Platteeuw uit Terneuzen mailde de oplossing kort en duidelijk: De afbeelding van de zoekplaat is een insectenvanger. Uit Rijswijk kwam de derde inzending. Van de heer en mw. Dekker. "De nieuwe kieplaete was voor mijn vrouw, afkomstig uit Twente, geen groot probleem. Het is een "vliegenvanger", zoals zij die 70 jaar geleden thuis (Markelo, kleine boerderij) op de eettafel heeft zien staan. Constructie: Glazen stolp op pootjes met aan de binnenzijde (onderkant) een glazen gootje. Bovenin waarschijnlijk een stolp (plug) waarmee de stolp kan worden afgesloten. Werking: stof eraf, dompelen in afwaswater (van de vaat), gootje vullen, stop erop. Inde stolp werd op de tafel een stukje roggebrood gelegd met wat suiker erop. Vliegen gingen via de luchtspleet tussen tafel en onderkant in de stolp naar suiker en roggebrood. Buikje rond, opvliegen, konden er boven niet uit en zakten via de binnenzijde van de stolp en verdronken in het gootje. Dit alles werkte perfect en de rand, het gootje, was soms volledig met dode vliegen gevuld." Bedankt Jan en Dinie Dekker uit Rijswijk. We zien het helemaal voor onze ogen gebeuren. De nieuwe Kiekplaete.

Nehalennia | 2012 | | pagina 51