m Één van onze vast inzender is Ed Steijn uit Kloosterzande, die thuis een 50 Aflevering 176 zomer 2012 verzameling oude spulletjes heeft. Voor Ed was de Kiekplaete ook geen probleem. Lees maar even mee. "De glazen stolp op blz 42 van Nehealennia no 174, is een glazen vliegenvanger, om vliegen te vangen, maar ook andere ongewenste insecten, zoals wespen of appelbieën, ook maoieschijters. De stolp staat op drie pootjes, zodat er aan de onderkant een opening is waardoor de insecten naar binnen kunnen. De insecten vliegen steeds naar boven, waar de uitgang is afgesloten door een glazen stolp. Tevergeefs vliegt de vlieg steeds naar boven, maar heeft niet het benul om langs onder de glazen stulp te verlaten. Terwijl ze er toch langs binnen is gekomen. In de onderrand strooit men wat suiker of giet men wat limonade of iets anders zoets, "aldus Ed Steijns. Op de redactievergadering van 4 april werd onder de goede inzendingen de prijswinnaar getrokken. En dat was Jan Platteeuw uit Terneuzen, die binnenkort een boekenbon van twintig euro tegemoet kan zien. Proficiat Jan. VERHALEN EN GEDICHTEN Oppasopa "Eeuwi'ie mo j' d'r nog niejt uut komme?, roopt moewder, "Hansie zit al in de teile." Met slaeperige öögies kom 't den trap of in gööt an den taefel zitte. "Asse joele in de teile 'e weest binne, göö j' strakkies naer opa, want ik göö bie 't stee'ie1t huushouwen doewe. De ruuten binne wit'evroze, want de kachel brandt nog mar net. As Hansie uut de teile stept, begin 'n tegen 't raem te aesemene. Al gauw heit 'n d'r een kiekgat in'eblaeze. In hie begint te gillene: "M'n ketelpak,2 in m'n jas, kom op Eeuwit, we göö de slee uut 't vèrkeskot haele." Saeme go ze near Opa die driej huusies vaorder weunt. "Zö jonges, kom mar gaauw binne, want 't is koud." Gelieke sjeese ze naer 't brokkepot'ie. leder neme ze twee butterbrokken. "Wat mom m'n doewe Opa?" vraege ze in koor. "Kom mar mee, ik hé gelokkig gistere al geschrapte beetwortels3 uut de pit 'e haeld. Die kunne joele alvast deur de peemeule4 doewe. Ik zal dan 't mis dan wel van achter de koeien doewe." Deur 't laoie5 zand in de koeiegank göö ze naer binnen. As opa achter de koeien is, hoore m n zégge: "Ho, how, m'n kinders." De staldeure gööt even ope in de paer klatten van de driej koei'ies gööit 'n in de kruuwaegen, in dan de mispit op. In wêêr hööre ze: "Ho, how." Hie begint de koejen te kammene. De ouwe stikken haer komme d'r of, ze stöö mit de staert naer boven, zöö lekker vinde ze 't. "Draoie Hansie, je mot de gank d'r inhouwe. As ie stopt, göö 't te zwaer. Asse m'n aok voor de zondag u maele hè, mag ie opouwe mit draojene." Hê, hê, dêêr woor ie moewe van! Noe mo m'n de maon6 vol scheppe in netties op een rij'ie zette, zodat t'r gêên hööi in valt mit 't ofgööiene. Dan naer boven, 't laddertie op in danse in 't losse hööi van de haemeete. Dan komt opa naer boven in zeit: "Ophouwe jonges, strakkies valle joele

Nehalennia | 2012 | | pagina 52