Hööije op de haemeete. in takkies vliege 't baogertie in. De schöone kers die vanongeren uut de windmeule komt, woordt mit de ballastschoppe op'eschept in naer 't oflat e'kruujd. Hie giejt een baeltie uut op den taefel om de kers uut te zoekene. "Noe motte joele alle steen'ies in koolassie d'r uutzoeke." Vinnig beginne ze te zoekene. Maar een half uurtie laeter zeit Hansie: "Ik doewe 't niejt mêêr, al die kers uutzoeke." Ze beginne mit wat stêên'ies te gööiene. "Noe, zeit opa, "we motte ook nog een baeltie of wat selotten uutzoeke, want de keurmeester heit ze of'ekeurd." Hier in dêêr vinde ze nog een slechten mit koprot. Dan is 't tegen twelve in pakt opa de twee jonge'ies bie d'r hand en zeit: "Zo jonges, zachies an mo j' wêêr op huus an, want dêêr komt je moewder van 't stee'ie vromme. "Opa, oma Collie, oma Collie", höör ik inêêns. Ik vliege 't bédde uut, in dêêr stööt een moewder mit twêê kleine jonge'ies onger an den trap. 't Eêrste wat ze zégge is: "Wat goö m'nn doewe opa. Oma komt 'r bie in zeit: "Eêrst 't ofwasmesjien leeg haele, dan 't wasmesjien, in as 'ie een passies met de auto's 'espeeld heit, göö je nae de koffie mit opa in 't hof hout hakke voor de kachel. "Ja," zeit opa, "net as vroeger. Oppasse is 't mooiste wat 't er is!" Gerard van Sjors van de Klarebeek (Gerard Tanis), Ouddorp, februari 2012 52 Aflevering 176 zomer 2012 Noten 1. boerderijtje 2. overall 3. voederbieten 4. bietensnijmolen 5. mulle 6. manden 7. hooizolder 8. woeste weidegrond 9. Letterlijk: even uitrusten om een pijpje te stoppen is nog geen eetpauze 10. gemetselde stenen kachel 11Oostindische kers 12. zandwal

Nehalennia | 2012 | | pagina 54