Aflevering 176 zomer 2012 De schaljebieter en de roenkel Een schaljebieter en een roenkel Die zatten op een ochend vroeg Toen a 't net negen uren sloeg Op 'n blommetje van een renoenkel Noe weten j'a de schaljebieter En roenkels, mè ok maêneschieter Mööi foenkelen en blienken kunnen Vooral in 't schiensel van de zunne Ze wientkten mie d'r periscopen En dee- enn iets d'r vleekens open Zö da ze wermte van de zunne Wat beter voelen zouden kunnen Vee tintelende weerschienkleuren A 't zunnetje wat oöger kwam Wazzen toen duud'lijk te bespeuren A 't licht 'et van 't duuster overnam En twint a ze d'r vleekens streken En schielijk nï mekaren keken Was 't net of a ze wouwen zèn 'k Gaê ier bedêêm eitjes lèn Dat was noe is een kêêr gin liedje Mè zo mè een klein akkefietje Misschien nie veel de moeite waêrd Je zie mè of a je 't bewaeêrt. Bei Cok Schaljebieter. loopkever, carabus auralus Roenkelmeikever, melontha Het melkbussie Groös riejt 'n mit z'n nieuw gemoffelde fiets naer schoole. An 't stuur bungelt een roestvriestaele melkbussie. A's 'n uut 't fietsehok komt, roope de kinders:" Ha melkbussie!" Geert zeit: "Bluuf noe mar van dat bussie of, want aors krieg 'ie mit m'n vaoder te doewene. De twee neefies Klaos en Geert binne 10 jaar in zitte saeme in den vierden. Ze doewe alles saeme. De meester heit ze dêêrom al uut mekaore 'ehaeld. 's Middes om half viere göót de schoole uut. De twee neefies rieje over 't zandweegie langs 't kèrkhof toet bie 't liejt'ie van de Klarebeek. Ze fletse

Nehalennia | 2012 | | pagina 55