betekende dat eind maert, de laeste ouwe aerepels van de boeren gesorteerd wiere en dan was het beurt, dan gienge de machines uutmekoare, de tuunslange wier angeslote en dan: geef hem van keesneef De knechts vonde het altiet leuk om mekoare nat te spuiten, tussen de middag laerzen volzette, bedienk de rottigheid mar, die ze deeje uuthaele. Ze wazze blieje dat het sorteerwaark dr op zat, ze voelende d" r eige as jonge kalvers die de weie in gae en dat gedrag hadde ze dan oak. As alles schóón was, kwamme de aerepelkisten van schuurzolder, honderden, en die moste gerepareerd en gemaerkt worre: mit een iezere plaete, waarin de firmanaem uutgezaegd was. even een kwaste vaareve erover en het was voor de bakker. Voordat het zoverre was, wachtte een aore taek: de aerepelzakken, de "blauw- en de groenstriepers" wiere uutgeklopt en dan gewasse in de kreke. dan lagge daer honderde zakken te draogen in de vazzen, een middeleeuwse vertööning eigenlijk, eej. Voor ons kinders waere dat heerlijke daegen, mit je zwembroek an mocht je mee helpe, stae in de kreke waerof je oares vandaen mos bluuve. As dan aoles op ree was, begonne de jonges an het huus, mar dat heit pau heerschap hier pas al beschreve. Wie dat dat nie dee, noemende ze een "ongten taddikerd", of oak wel een "taddik"! As dat aolemael gedae was, kwam het land an de beurte. Mit hemelvaertsdag dee iedereen terugkieke, mit voldoening en tevredenheid. Alles zag er fris uut. Mit een zekere genoeglijkheid stienge de maansen dan de polder rondom den huuzen te bekieken, de boel was weer op orde, de volgende fase was begonnen. René Mijnders, dialect Stellendam VARIA Bolussen en andere lekkernijen bij Brusea Wie ook wel eens kennis wil maken met een traditioneel gebruik 'op Bru', het met de Pasen eten van krukels (alikruiken) met krentenbrood, kan daarvoor terecht in de Bruse musea. Daar wordt op woensdag 11 en donderdag 12 april dit wel heel bijzondere gerecht tegen een geringe vergoeding aangeboden aan de bezoekers. Tevens is er een demonstratie bolusbakken. Ook deze lokale lekkernij kan worden geproefd. De musea aan de Oudestraat in Bruinisse zijn geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Uit: Ons Eiland- Schouwen-Duiveland, 6 april 2012 Aflevering 176 zomer 2012

Nehalennia | 2012 | | pagina 61