m ie m Aflevering 177 herfst 2012 schade beloopt ruim fl. 40.787. Omdat een groot deel van het Engelse leger aan de Zeeuwse koortsen lijdt en het sterftecijfer daardoor erg hoog is, moeten de Britten in december 1809 capituleren. Op 25 december verlaten de laatste Engelsen het eiland. Bij een telling op 1 februari 1810 ligt het dodental als gevolg van de Zeeuwse koortsen op 3960. Het aantal gesneuvelden daarentegen is 99 soldaten en 7 officieren. 'De aankomst der Engelsche in Ter Veere, in oogstmaand 1809'. Kopergravure, uitgave A. Poncia, Amsterdam, proefdruk collectie J.H. Midavaine). ''■mP' -,,i •m***sS*" Buitenomwalling Na het vertrek van de Engelsen wordt Walcheren op 27 december 1809 ingelijfd bij Frankrijk. Daarna moeten ter verdediging van de Schelde en Walcheren de steden Vlissingen en Veere extra worden beveiligd. Generaal Chasseloup-Laubat maakt een ontwerp voor Vlissingen en kapitein Maintenay voor Veere. Het plan voor Veere houdt de aanleg in van een nieuw gebastioneerd tracé volgens het principe van de Franse 18e eeuwse vestingbouwkundige Cormontaigne. De oude asymmetrische omwalling wordt hierbij gevat in een op zichzelf symmetrisch driezijdig tracé met vijf bastions. Bij de noordelijke zeedijk wordt de nieuwe omwalling aan de oude gekoppeld door middel van een lunet. De oude omwalling wordt op enkele punten gewijzigd. Zo kan de zeemuur aan de oostkant van de stad in het systeem worden opgenomen, terwijl een nieuwe aarden wal erachter wordt opgeworpen. De twee bastions waarop de zeedijk in het oude systeem aansluit worden beide vergroot en de aansluiting wordt nu gerealiseerd door middel van een stenen beer. De noordelijke beer is bewaard gebleven, terwijl de zuidelijke beer, die een veel ingewikkelder verloop had, bij de aanleg van het kanaal door Walcheren (1868-1872) is verdwenen. Van de vier geplande ravelijnen voor de courtines zijn er maar twee aangelegd. Een belangrijk verschil met de oude omwalling is dat de toegangsbruggen nu midden op een courtine uitkomen, terwijl de oude DE AANKOMST DEK EXUET.SCIIJt IX TEH YEEJIK, IN OOGSTMAAND 1809. 7**1 X CIA A f 'iMtrmr-r^Pirur/.1

Nehalennia | 2012 | | pagina 18