J. M. BIENEFELT, Renesse. NOTA Aflevering 177 herfst 2012 Dat we met echte Zeeuwen te maken hebben blijkt uit zinnen als: 'Hierna heeft hij woordt aan de penningmeester', of 'De voorzitter heeft nu het woordt aan de Boekhouder.' In Renesse is de boekhouder degene die het geschoten materiaal in ontvangst neemt en voor de uitbetalingen verantwoordelijk is. Hij ontvangt na 31 december voor alle gevangen vogels het bedrag dat de landbouwvereniging vergoedt en geeft dit op de jaarvergadering door aan de leden. Wat betreft de poging om meer boeren er bij te betrekken: de boeren hadden meer geld dan de andere leden. Maar tegelijk was de afstand tussen de landarbeiders en de boeren nog zo groot, dat niemand de rondgang durfde maken. Dus wees iedereen naar bestuurslid Dirk Kooman: die was zelf boer! In de notulen een jaar later lezen we over de poging: 'Kooman zegt dat hij 12 leden genoteert heeft dus het daagje dat er aan besteed is loonent geweest.' Oorlogsjaren In de Tweede Wereldoorlog moest het gilde zich inschrijven bij de Commissaris voor niet-commercieele Vereenigingen en Stichtingen, gevestigd te 's-Gravenhage, Waalsdorperweg 72. Het gilde werd ingeschreven onder nr. 324263. Van alle jaarstukken moest een exemplaar worden gezonden naar het voornoemde adres 'met een rekening en verantwoording over het in het afgeloopen boekjaar gevorderde financieele beleid.' Ook elke bestuursvergadering of adresverandering moest worden opgegeven. Voor een jaarvergadering moest toestemming worden gevraagd. Dat deed voorzitter A.Verseput in de afgebeelde brief van 19 februari 1941. De geplande vergadering van 1 maart kon doorgaan. Op de achterkant van deze brief staat het goedkeuringsstempel: Geen bezwaar mits geen onderwerpen van politieken aard worden behandeld. De bolussen, voor deze vergadering besteld bij de bakkers V.d. Hoek en Bienefelt, kostten de vereniging 6 cent per stuk. Een jaar later kwam de toestemming waarschijnlijk pas laat binnen, want toen werd de jaarvergadering zeer laat gehouden, op 25 april. In 1943 werd voor de laatste keer in de oorlogsjaren vergaderd. Het bestuur stelde voor om 'Boekhouder en Penningmeester samen te voegen en het salaris De rekening uoor de van 10 Gld te verhogen naar 15 Gld.'In 1946 lezen we dan: 'Voorzitter D.W. bolussen in 1941. Kooman houdt een kort overzicht van de laatste bezettingsjaren daar het doen onmogelijk was om te vergaderen....' Er is dus in 1944 en 1945 niet vergaderd. De aantallen 'mussen' Hoewel alle leden in die tijd wel vogels inleverden, was het vaak stuivertje wisselen tussen Koning en Deken. Die werden dat soms met lage aantallen. Zo was de totale vangst in 1946 '874 musschen. De musschenvangst is zeer Brood-, Beschuit- en Kleingoedbakkerij Handel in Kruidenierswaren. A-o /3

Nehalennia | 2012 | | pagina 29