Aflevering 177 herfst 2012 het aantal ingeleverde mussen dramatisch naar 883 in 1975, 280 in 1978 en 159 in 1980. In 1974 is de jaarvergadering niet doorgegaan, omdat vlak voor de vergadering voorzitter St. Priemis overleed, natuurlijk tot grote consternatie van de aanwezige leden. Een veel groter probleem dan het dalend aantal mussen bleef het ontbreken van een biljart in café De Werelt. Een der vele eigenaars had het laten verwijderen. Het gevolg was dat men vanaf 1989 definitief naar Het Wapen van Zeeland verhuisde. En misschien was er thuis ook wel eens een klein probleem, want in 1982 vroeg dhr. De Hamer 'of ook vrouwen lid mogen worden, een punt dat vroeger al eens meer aan de orde is geweest voorz. antwoordt hem dat dit niet is toegestaan.' De financiën vormden echter niet meer een probleem. Van een saldo van 8l/2 cent of zelfs een negatief saldo was allang geen sprake meer. Men kon dus guller worden en zo kreeg boekhouder Klaas Janse enkele jaren achtereen een kip aangeboden voor het nog steeds in ontvangst nemen van de mussen. Hij had in 1984 een gemakkelijk jaar, want toen was het aantal ingeleverde mussen 0. Er werd dus in 1985 niemand tot koning en deken gepromoveerd. De jongste decennia Ging het aantal mussen omlaag, het aantal bezoekers van de jaarvergadering steeg juist. Waarbij curieus is, dat de in Nieuw- Zeeland woonachtige Leen Bakker zich elk jaar trouw afmeldde voor de vergadering. In 1987 blijkt, dat men het nog steeds niet eens is over wat er nu precies moet worden ingeleverd. Na enige discussie wordt gezegd dat 'de gehele duif moet worden ingeleverd en geen aparte poten of vlerken'. Maar in het jubileumjaar 1989 meldt voorzitter Jan v.d. Hoek dat alleen de poten worden ingeleverd. Dit naar aanleiding van een vraag of mussenkoning N. Janse, die in 1987 en 1988 precies hetzelfde aantal vogels (7 eksters en 6 kraaien) inleverde, ze misschien had ingevroren. In 1998 is men weer onzeker of er hele duiven moeten worden ingeleverd. 'Siem Kooman (knijper) zegt dat de staarten ook voldoende is. Maar dan blijven we dit ook volhouden en niet volgend jaar weer de poten.' In 1990 daalt het aantal mussen voor de tweede keer naar 0, daarna stijgt het weer naar 1900 in 1992, verder naar 2940 in 1993 en 2330 in 1994. Maar dan komt er opeens weer de klad in en is 1996 weer een nuljaar. Dominee Piter Goodijk, ook lid van de vereniging, vraagt in 1997 of er toch bij de vangsten geen kerkduiven ingeleverd zijn. Kennelijk wil hij met het afnemend aantal lidmaten deze duiven ook tot zijn kudde rekenen. Vanaf 2000 vermelden de notulen alleen nog de vangsten van de leden die gepromoveerd worden tot koning en deken. Het zijn vooral Jan Gloude, Nico Janse en Wim Krijger die in deze jaren elkaar afwisselen en de notulen laten een stijging van boetes zien vanwege niet-ingeleverde mussen. In 2004 meldt de voorzitter verheugd 'dat de jacht op kraaien en kauwen is vrijgegeven, dus het bestaan van onze vereniging heeft toch nog wel toegevoegde waarde op Renesse.' Echter, in datzelfde jaar wordt op 28 oktober de huismus op de lijst van beschermde vogels gezet! De mussenstand is sterk achteruitgegaan. Onze leefomgeving is te netjes

Nehalennia | 2012 | | pagina 31