Over boeken 32 Aflevering 177 herfst 2012 Kees de Baar, Jan Hintzen en Erik Petrusma, Postkroniek van Zeeland. Vierhonderd jaar postorganisatie, postvervoer en postverbindingen (Vlissingen: Stichting Jan Hintzen Publicatiefonds, 2012), 264 blz., 35,-. Op 1 april 1797 veranderde de postverspreiding in Zeeland ingrijpend. Op die datum verschoof de regie over de post van lokaal naar nationaal niveau. Hoewel de postafspraken van het verleden nog enige tijd doorliepen, zouden ze voortaan vanuit het regeringscentrum worden bepaald. Deze verschuiving was een gevolg van de Franse verovering van de Lage Landen. Toch bleef er in het centralistische streven nog ruimte voor een specifiek Zeeuwse invulling. Door het vele water mochten beurtschippers post blijven vervoeren en Vlissingen werd een schakel in het Franse postsysteem. Daarna zette de rationalisatie van het poststelsel als nationale dienstverlening door tot het nu weer in een nieuwe fase van privatisering terecht is gekomen. Daar ligt echter niet het hart van deze postkroniek. Omdat de basis de verzameling poststukken is van de auteurs, is de geschiedenis voorafgaand aan de Franse tijd het dichtst beschreven. Dat is ook te rechtvaardigen omdat de routes, markeringen en frankeringen in die vroege periode de meeste variatie hadden. Het boek toont de sporen als bundeling van eerdere publicaties in een aantal herhalingen van beschrijvingen van postroutes en van uitzonderlijke situaties in de twintigste eeuw, zoals de postverzorging in oorlogstijd en tijdens de watersnoodramp. Al bevat dit boek het materiaal voor een provinciale postgeschiedenis, dat was niet de ambitie van de auteurs. Zij wilden vooral eerder gepubliceerd materiaal bij elkaar brengen en aanvullen en zo een bronnenpublicatie en naslagwerk publiceren. Dit heeft tot een boek geleid dat onmisbaar is voor wie belang stelt in de geschiedenis van de (post)communicatie in Zeeland. Dankzij de vele, scherpe en kleurige illustraties en de kwaliteit van de kaartjes biedt het boek veel bladergenoegen. Postknooppunten Het zou echter jammer zijn als het boek alleen in filatelistenkring circuleert, want het biedt veel meer informatie dan op het eerste gezicht lijkt. Ten eerste noem ik de aandacht voor plaatsen die wat onzichtbaar in de geschiedenis liggen, maar belangrijke postknooppunten waren die ze een strategische rol gaven. Scherpenisse bijvoorbeeld was een belangrijke hub' voor de postvervoerders met een depot waar heel wat valiezen werden gestald omdat het de routes van Walcheren, Bergen op Zoom en Zierikzee verbond. Ook de positie van Vlissingen als doorvoerhaven voor de Engelse post van het grootste deel van Duitsland in het laatste kwart van de negentiende eeuw was een verrassing. In 1906 moesten er vier wagons aan de dagelijkse trein naar Boxtel worden

Nehalennia | 2012 | | pagina 34