Aflevering 177 herfst 2012 Taal als immaterieel erfgoed Op 28 september organiseert de Stichting Nederlandse Dialecten haar ze vende Internationale Streektaalconferentie in Eist (Gelderland). Het thema van de dag is taal als immaterieel erfgoed. De dag staat in het teken van de Unescoconventie over immaterieel erfgoed. In het ochtendgedeelte legt Rob Belemans uit wat er in Vlaanderen al gebeurt op talig vlak binnen deze conventie. De volgende sprekers vertellen over hoe gebarentaal binnen dit Unescoverdrag een plaats kan krijgen. Na de lunch krijgen Pieter Matthijs Gijsbers (openluchtmuseum Arnhem) en Hans Bennis (Meertens Instituut) de gelegenheid hun visie op taal als imma terieel erfgoed te geven. Daarna volgt een afsluitende discussie met diverse vertegenwoordigers uit de Vlaamse en Nederlandse overheid (provinciaal en landelijk) en uit de erfgoedsector. Als u geïnteresseerd bent, kunt u meer informatie vinden op www.scez.nl of op de website van Gelders Erfgoed (www.gelderserfgoed.nl). UIT DE REGIO'S Het groot Thools Dictee Ter afsluiting van de activiteiten bij het 600-jarig bestaan van Oud- Vossemeer in 2010 organiseerde Rien Tholenaar het Thools Dictee. Allereerst zocht hij een werkgroep, die een Schriefwiezer samenstelde. Geen makkelijke taak, zoals ieder weet. Met als richtlijn het Zeeuws Woordenboek en het Regioboek van Tholen werden regels opgesteld, waar ieder zich in kon vinden. Nel Slager, geboren en getogen Vossemeerse, schreef het dictee en las het ook voor. Een mooi verhaal over haar dorp. De werkgroep werkte er op elke bijeenkomst aan tot het naar ieders zin was. En verder bedacht Rien, dat het leuk zou zijn om uitdrukkingen en gezegdes te promoten. De werkgroep haalde ze, soms uit het verleden, te voorschijn. Gezamenlijk werd de juiste betekenis en een ludieke bedacht. Restte nog het corrigeren op de avond zelf. En Rien Tholenaar ging aan de slag voor de organisatie. Plaats van handeling was de Vossenkuil, het dorpshuis van Oud-Vossemeer. Een unieke locatie. Deze avond werd zo'n succes, dat Rien Tholenaar besloot het voort te zetten in 2011 met een dictee uit een andere kern van Tholen. En zo kwam St.-Annaland als volgende uit de bus. Hiervoor schreef oud-Stallander Jacob Duijzer het dictee. Nieuwe uitdrukkingen en gezegdes waren ruim voorradig. Dit jaar is St.-Philipsland aan de beurt. Anja Neele neemt het dictee voor haar rekening. De avond begint met het dictee. De maximaal twintig deelnemers zitten in schoolbanken, die leerlingen van een school zelf na schooltijd bij de Vossenkuil brengen. Blocnote en pen liggen klaar, elke deelnemer heeft een Schriefwiezer gekregen, zodat ze thuis konden oefenen. Ook voor het publiek ligt er een blocnote en pen op elke zitplaats, iedereen kan het dictee mee schrijven. Na afloop trekt de werkgroep zich terug om de dictees na te kijken. Voor entertainment zorgt een muziek en/of zanggroep uit de kern. Daarna volgt het spel voor het publiek met de uitdrukkingen en gezegdes: Petje

Nehalennia | 2012 | | pagina 43