m op, petje af. Zo kan men te kennen geven wat de juiste betekenis is van een gezegde. Scherm en beamer zijn in de Vossenkuil voorhanden. Na afloop worden alle juiste betekenissen met het publiek doorgenomen. De winnaar krijgt een leuk cadeau. Hierna wordt de winnaar/winnares van het dictee bekend gemaakt. Deze ontvangt de wisseltrofee, een bronzen pen en inktstel. Voor elke deelnemer aan het dictee is er een aardigheidje. Tot slot wordt het dictee op het scherm vertoond, zodat ieder kan zien, wat er aan zijn schrijfwijze mankeerde. Een genodigde reikt de prijs uit, de leden van de werkgroep krijgen een bloemetje en er volgt nog een gezellig samenzijn. Anita Goedegebuure ging tweemaal naar huis met de wisseltrofee. Nu ze in de werkgroep zit liggen er weer kansen voor andere kandidaten. Er zitten trouwens nog andere jonge mensen bij, die tijd en aandacht willen besteden aan onze streektaal. Deelname is gratis en leuk. Vorig jaar was één van de deelnemers geen dialectspreker. Hij bracht het er helemaal niet slecht af. Naar eigen zeggen had hij de Schriefwiezer goed bestudeerd en wat geoefend. Voor de organisatie en presentatie van deze avond met de bedoeling op een leuke en ontspannen manier bezig te zijn met de streektaal, tekent Rien Tholenaar.De opbrengst gaat naar goede doelen in de regio. De avond met Flupland als kern is op vrijdag 2 november in de Vossenkuil te Oud-Vossemeer. Aanvang 19.30 uur. Zie ook de website www. thoolsdictee.nl Rie Rosmolen De ZDV in Schoondijke Op 1 juli begon het toeristenseizoen in Zeeland. In Schoondijke was het op die dag Boerenmarkt en onze vereniging was daar present met een stand. Onze kraam viel op, omdat de voorzitter, secretaris en bestuurslid niet achter, maar voor de kraam stonden, om met de passanten te praten over dialect in dialect. Aan de waslijn in onze kraam hingen spreuken van de Zeeuwse dialectenkalender (zie foto). Natuurlijk kwamen er een heleboel toeristen langs, maar ook veel 'eigen volk' Voor hen had Adri Scheele een twintigtal wilde planten verzameld in het veld en uitgestald in de kraam. En dat trok heel wat bekijks en vooral interessante gesprekken. Dat allemaal onder de naam: Vuulte. We kregen te horen hoe we dat onkruid moesten verdelgen, welke planten een geneeskundige kracht hadden en hoe sommige planten bereid konden worden om op te eten. Kortom: het was een heel aardige dag, die wel abrupt werd afgebroken door een fikse regenbui. Maar dat alles kon de pret niet drukken. Hier komen de namen van de planten die in onze kraam lagen met daarachter de dialectnamen. Kamille onsdulleboterbloem pinkersterblomme, madeliefje weiblommetje, distel stekel, melkdistel stekel, brandnetel tiengel, ereprijs 'oenderdèrm, klein hoefblad dokke, herderstasje lepelblad, zwarte nachtschade bostebeier, fluitekruid toeters, ganzevoet dauwkööle, heermoes kattestèèrt, vogelmuur muure, varkensgras uèrkesgos, klein kruiskruid sensejuun en paardenbloem bèdezëêker. 42 Aflevering 177 herfst 2012

Nehalennia | 2012 | | pagina 44