IN GESPREK MET ARIE DAMMAN -- Aflevering 177 herfst 2012 43 Als er in Middelburg een bestuursvergadering van de Zëëuwsw Dialect Vereniging is, pik ik Arie Damman altijd op in zijn woonplaats Burgh, in de Kop van Schouwen, om samen de rit naar de Middelburg te maken. Onderweg ontstaan er altijd geanimeerde gesprekken. We vertellen elkaar dan waar we mee bezig zijn en uit de verhalen van Arie blijkt dat hij niet alleen een mens is met een veelzijdige belangstelling, maar vooral nog steeds een actief teven leidt. Wie is Arie Damman? Ik ben in 1941 in Middelburg geboren. Na de HBS volgde ik aan de Rijkskweekschool de opleiding tot onderwijzer. In deze jaren was er ook de mogelijkheid om creatief bezig te zijn: toneelspelen en muziek maken. Hier heb ik later veel plezier aan beleefd. Arie Damman (rechts) in actie! Je hebt dus in het onderwijs gewerkt? In 1961 begon ik mijn onderwijsloopbaan als hoofd van de kleine openbare lagere school in Burgh. Enkele jaren later werden de openbare scholen van Burgh en Haamstede samengevoegd. Van die grotere school werd ik toen directeur. Het werden enerverende jaren: bouw van een nieuwe school en de oprichting van een speciale afdeling voor de kinderen uit het AZC. Ik heb er 40 jaar met veel plezier gewerkt en in 2001 afscheid genomen. Je was ook actief op andere terreinen? Naast het onderwijs was er ook nog tijd voor enkele bestuurlijke taken. Zo was ik o.a. vele jaren voorzitter van de Stichting Westerschouwen Kultureel, waardoor ik nauw betrokken was bij De Bewaerschole, waar kunstexposities georganiseerd werden en het museum De Burghse Schoole. Hoe is je relatie met dialect ontstaan? Ik maakte hoogstens wat kennis met Middelburgs stadsdialect. Eventuele afwijkende klanken werden op de Kweekschool door de logopediste afgeleerd en/of bijgeschaafd! Mijn belangstelling voor de streektaal werd gewekt in het nog 'rijke' Schouwse taalgebied van de jaren '60. Ik nam dan ook heel graag, als vertegenwoordiger van het basisonderwijs, zitting in het bestuur van de Streektaalcommissie van de heemkundige vereniging Stad en Lande. Hierin zaten grote namen als de dialectoloog dr. Adriaan de Vin, streektaalschrijver/troubadour Ad Leijdekkers, Leentje Veltman-Hack en

Nehalennia | 2012 | | pagina 45