Aflevering 177 herfst 2012 Zag je een ontwikkeling in de activiteiten van die vereniging? Ja, bracht de vereniging aanvankelijk uitgaven uit in boekvorm, nu heeft het luisterhoek de aandacht. Door die aanpak zijn de verschillen in de Zeeuwse dialecten ook duidelijk te horen. Bovendien wordt het dialect zo ook op een goede manier vastgelegd voor het nageslacht. Ook de activiteiten richting het onderwijs, in de vorm van speelse streektaallessen, en de cursussen voor vertellers zijn zeer waardevol. Op Schouwen- Duiveland liggen voor dit soort activiteiten nog vele kansen. Deze woorden lijken me goed om dit interview mee te besluiten. Ze vormen een aansporing om vooral voort te gaan op de ingeslagen weg. Als we die middag weer terug rijden is er weer voldoende gespreksstof over van alles en nog wat: muziek, toneel, cabaret, streekhistorie, theologie. Arie Damman is een veelzijdig mens. Pau Heerschap M N STIKJE Moewe van alles Binne joele aok wel 's moewe van alles? Ikke wel öör. Zo hao 'k 'n kêêr drie daegen achtermekaore ewèrkt in de wienkel, in most ik 's avens naer de Durpstienden, 't verêênigiengsgebouw, want dêêr was 'n spreker uut'enöódigd deur de ongernemersverenigieng van de gemêênte Goeree. Mien voeten waere èrg beledigd van al dat loapen, hele daegen deur, mar ik zè: 'Kom jonges, nog even op de bêênen, lae m'n mar göó. Wie weet, steeke we d'r nog wat van op. Jae dan liek 'k wel 'n voetefluusteraer in plekke van 'n klantefluusteraer. Marik mot eerlik zégge, ik was stikblieje da'k toch egöö was. Jan van Setten dee heel d'n aevend vuile as 'n waere caberetier, mit anekdotes in vermaeningen voor uus as 'wienkelmeisies'. Hie begon hoe je op 'n gezellige maniere van je personêêl of kon komme, as dat nöódig mocht weeze. Ik kon nog net m'n mond houwe, want ik wou al zégge: 'Let je op je woorden beste man, je bint in net gezelschap vanaevend.' D'r zat zeker 120 man wienkelpersonêêl in de zaele, most toch nie gekker woore zeeker. Mar dat is nog mar de inleiding. 't Was voor de rest echt 'n lêêrzaemen avend, öör! Ik hae zelfs deur deze spreker wat méér begrip 'ekrege voor 't mannelik geslacht, noe dat zeit toch al genoeg, hee. Die man begon uut te lèggene, hoe 't kwam dat 't 'r zoeveel verschillen tussen de mannen in de vrouwen zatte, op emotioneele vlakken dan hee, de rest wiste m'n aok wel al. Noe dat komt omdat acht weken nae de conceptie de herses van 't vrouwelijk geslacht geweun deurgroeie, dus die kriege 'n hele klonter herses, in de mannen dêêr stopt nae die acht weken de groei, want dan mot 'r testeron an'emaekt woore in deer gööt dan de rest van de herseontwikkelieng mit vandeur. Ja 't is wat, mar gelokkig, wat 't 'r dan voor dien tied 'evurmd is an herses dat bluuft dan zitte, in dat woore dan 'n soort döösies mar lang nie zo uitgebreid as bie 't vrouwelik geslacht. In noe bin 'k toch wat milder gao dienke over de mannen in 't algemeen, as

Nehalennia | 2012 | | pagina 47