m ze soms wat aors dan aors uut d'n hoek komme. Dan wee 'k noe wêêr 't in 46 Aflevering 177 herfst 2012 zit! Kiek as ik voorheen 'n man tegenkwam mit 'n röóien broek, dan gieng ik an de aore kant van de wegt laope, bie wieze van sprekene dan, hee. Ik vinde dat ieselijk, mar hae dan aok altied edocht: die ménsen binne 'n bee'ie mêêr as Jan'ie rechtuut, mar noe dienk ik: Oh die heit 't verkeerde doosie ope 'edae toe 'n 'n broek gieng kaope, in laope vriendelik groewtend langs 'n heene. In pas eleeje hee, 't was prachtig móói weer in toe liep ik 'n man voorbie, die hao 'n sjaoltje rond z'n nikke, ménsen, ménsen nog an toe, de rilliengen liejpe over m'n rik, want dêêr kan'k echt nie tegen! 't Zit aok om die nikke as 'n stik beton, ze durve d'r hóöd nie mêêr te draoien, want ik dienke das ze dan benauwd binne, dat 't sjaaltie op de punten van d'r schoewen belande zal. Mar wêêr dienk ik noe: Ze kunne 't aok nie hellepe, ze hè wêêr al 'n verkêêrd döösie ope 'emaekt dêêr boven. Stel noe hee, je heit as lezer van Nehalennia, aok van die klêêren in je kaste hange, dan nie gelieke die klêêrekaste opesnokke in d'n broek in sjaoltie in de zak van 't Leger des heils laete zakke, óór. Want nêê, dan mo 'k joele aok eerlik opbiechtte: We liejpe, manlief in ikke, bie 'n bedrief in antieke bouwmateriaolen. Ik zégge tegen m'n manne'ie: Joe laopt geweun te genietene van al die antieke diengen, dat heit toch wel je harte hee? Ja zeit 'n: 'Janny, aors hao 'k toch aok nóóit mit joe etrouwd'? Dus mit aore woorden hier zit 'n antieke ziejle in 'n nog min of meer jonk lichaem 'n stikkie te schrievene voor Nehalennia. Dus motte joele mannen je niks antrekke van dit ouwe Dao'ie. Mar wille joele noe wel beloove, dat as joele in de toekomst wëêr's göö wienkele, da joele dan de doosies dicht laete dêêrboven. Want noe bin 'k toch zóó benauwd hee, da joele dan aok nog 'n tasse göó kaope voor an je schoere. In kiek, ik betwuufele stérk of dat deze ouwerwesse troela dat trekke kan. Want zelfs die angeboore klonter herses bie mien as vrouwe, hè zóó d'r grenzen van 't toelaetbaere voor wat betreft die döösies in de hersepanne van de mannen! Janny Hoek-Akershoek, dialect van Ouddorp KIEKP LAETE Beantwoording van de Kiekplaete 175 (lente 2012) Op de oude Kiekplaete kwamen slechts twee reacties binnen. Was de afbeelding te moeilijk? Of juist zo gemakkelijk, dat het antwoord vanzelfsprekend was en het de moeite niet loonde erop te reageren. De twee reacties kwamen uit Zeeuws-Vlaanderen. Ed Steijns uit Kloosterzande schreef zoals we gewend zijn van hem, een uitvoerig antwoord dat we hier graag doorgeven. "De nieuwe Kiekplaete in Nehalennia laat een bêêtevurksken zien van voor de tijd van de suikerbiet. (Dat moet dus voor 1870 zijn, RW). Toen waren er van allerhande modellen in gebruik om de karoten of de koebêêten uit te steken. Aan het model op de foto zit geen dwarsstang om de voet op te zetten. Voor een

Nehalennia | 2012 | | pagina 48