Aflevering 177 herfst 2012 53 Op een zaeterdagmiddag zat ik an den diek een beetje te drömen. Di zat ik graeg. De zêêë was aoltied mooi in aoltied wi anders. Je zag de mêêuwen vliege in de vlinders fladdere. 't Was aoltied stille. Toen kwam buurman naest men zitte. Di kon ik goed mee overweg. Toen men daer een poosje naest mekaore ehzete docht ik: „Waerom nie; ik vraege 't an buurman". „Buurman", vroeg ik: ,,Oe gaet dat noe as je ehtrouwd bin?" "t Was een êêle tied stille, in ik docht dat ten mien nie oord o. Ma toen draoiden zen eige ni men toe in keek men an.„Men jongen," zei ten:,,Je bin ter nog wè een beetje klein vö, ma ik za perbere je dat uut te laagen. As je trouwt, dan gae je saeme wone, in saeme leve. Je leeft dan saeme in een uus. Ik bedoele nie in een soort uus waer men aomae in wone, want dat is vö iederéén verschillend. Den enen woont in een grööt uus, den anderen in een kleintje. Ik bedoele et TROUWUUS, in dat is vö iederéén glieke. Dat uus zie ter zö uut. Je kom binne in 't klompekot, dan kom je in biekeuken. 't Achteruus za'k ma zaage. Dan kom je in de achterkaemer. De voorkaemer lei natuurlijk an de voorkant. De opkaemer lei opzie in der onder is dan de kelder. 2 Mit de ladder kom je op de zolder, in op die zolder is aoltied een klein kaemertje mit een venster, zodat je den emel kan zie. Zo'n uus zie je nie, ma noe begriep je 't misschien beter wat ik vertaale. In dat kleine kaemertje op zolder kom je nie zo dikkels. Di kom je alléén as je ontzettend gelukkig mit mekaore bin, in as je dan ni buute kiekt, dan dienk je dat et in den emel nie zö vee beter kan weze. Ma zo begint et nie. 't Begint in 't klompekot. As ik daer nog an trugdienke, men jongen, dan krieg ik de traenen nog in men oagen. Di stae je dan te smoezelen mit een meisje van een jaer of zestien- zeventiene Mooier kun ze nie weze, in liever ök nie. Echt waer, verliefd weze, is et mooiste wat een maans kan overkomme. 't Klompekot is dan een paleisje. In uus mag je nog nie komme, want je bin nog nie ehtrouwd. Ma éérlijk waer, soms dienk je, dat oef êêmae nie, men gae trek ni dat kleine kaemertje op zolder in di bluuve men. Ma dat kan nie. Je mot wi naer uus. Je mot ze loslaete, in dat is aarg. Ma gelukkig komt ter wi een zaeterdagaevend in dan mag je wi ni "t klompekot. Zö leer je mekaore kenne. Op den duur wil je meer, in kun je nie mi zonder mekaore. Dan trouw je! Den mooisten dag van je leven zaage ze. Dat weet ik nie, der bin meer mooie daegen. 't Mooiste vond ik dat men saeme op onze knieen in de kaarke laege, in dat ze vö ons zonge: „Dat 's Heren zegen op u daal". Dat bin ik nooit vergete. Die zegen men ehkrege, dienk ik, want men bin nog aoltied saeme, in men ouwe nog aoltied van mekaore. Dan kom je jen uus binne. "t Trouwuus zö gezeid. Je draeg je vrouwe dan du 't klompekot ni binne, want smoezele dat mag je noe in uus doe. Je bin ehtrouwd! In de eerste tied woon je vee saeme in dat kleine kaemertje op zolder. Je dienkt dan dat je di aoltied kan bluve wone, ma dat is nie zo. Je mot waarke, je mot gewoon ni de plee. 3 Je mot jeneige verschöne, in je bin moei. Je woont dan gewoon in de achterkaemer. Dat is nie aarg, want je ou vee van mekaore. Ma den enen

Nehalennia | 2012 | | pagina 55