m 58 Aflevering 177 herfst 2012 Naêjaêrsdampigheid Noe ruste komt en d'aêvend wee gaê vaalen Die dan in lêêge mokigheid vergaên Zie j'an de lucht a wee de maêne staên En waêzig straêlen starren mie z'n aaien De doenk're oeven, deur et land verspreid Langs kouwe weegjes blaêrelööze böömen Gaên in d'n damp de artjes stróömen Vol van et naêjaêr en de êênzaeêm-eid In het Zuid-Bevelands vertaald gedicht van Guido Gezelle Bei Cok Wie het weet mag het zeggen WIE HET WEET MAG HET ZEGGEN 'In mijn verzameling heb ik al jaren een stukje perkament van 30x12 cm. Daar staat bovenop een naam die slecht te lezen is, maar ik denk P.P.en Z. vanVeir, Nieuwemarkt wijk 9, 441 Rotterdam. Ik denk dat het een kaart is met groottevoorbeelden van iets. Hij komt van het steedje van mijn vrouws grootouders, waar vroeger een meekrapstoof stond. Dat was op Driewegen bij Terneuzen. Ik zelf kan het niet herkennen als een voorwerp dat wat met meekrap te maken heeft. Maar wat is het dan wel? Ik heb het hier al gevraagd aan een oude boer en nog een paar andere mensen, maar die weten het ook niet. Dat is nu een typisch voorbeeld van een vraag die in de nieuwe rubriek thuis hoort,' aldus de heer Jan Platteeuw, heemkundige uit Terneuzen. Wie het weet, die mag het zeggen of schrijven. We zijn benieuwd naar uw reacties. VARIA In de rubriek Kiekplaete wordt naar deze afdeling Varia verwezen. De heer Rogier Blaakman uit Oostburg stuurde bij de herkenning van de foto Nehalennia 175) een afbeelding van een bêêspao, zoals die destijds onder andere in Hoofdplaat door de landarbeiders werden gebruikt om de bieten te rooien. Op de foto zien we een kistje, met daarop een bedrijfsnaam. Ongetwijfeld zijn er nog meer kistjes met allerlei namen erop, in bezit bij onze lezers. En ook jute balen. Graag ontvangen we van deze voorwerpen foto's en/of beschrijvingen. Ze geven namelijk een duidelijk beeld van het gebruik van balen en kisten in oude tijden. Sommige jute balen met namen erop zijn al meer dan honderd jaar oud. Dus de moeite waard om te bewaren. In enkele Zeeuwse musea zijn ze dan ook te bekijken.

Nehalennia | 2012 | | pagina 60