Slavenreis Middelburgse Commercie Compagnie online Aflevering 182 winter 2013 23 Sinds oktober jl. maakt het schip de Eenigheid uan de Middelburgse Commercie Compagnie een virtuele reis van ongeveer anderhalf jaar vanaf de rede van Rammekens Vlissingennaar de kust van West-Afrika en over de Atlantische Oceaan naar Guyana. Aan boord zijn handelsgoederen die in Afrika geruild worden tegen gevangen genomen Afrikanen. - Is dit anno 2013 realiteit? Nee. Maar het is 250 jaar geleden, in 1761-1763, wel echt gebeurd. De reis van d'Eenigheid is dagelijks in het Nederlands en in het Engels op internet te volgen via http://eenigheid. slavenhandelmcc.nl Met deze online- reconstructie van een slavenreis vraagt het Zeeuws Archief aandacht voor archieven in het algemeen en voor het archief van de Middelburgse Commercie Compagnie (MCC) in het bijzonder. Het archief van de MCC wordt nu volledig gedigitaliseerd. De aan de reis van de Eenigheid gewijde website, getoond op een laptop. De Middelburgse Commercie Compagnie (MCC) specialiseerde zich in de 18de eeuw in slavenhandel, ook wel driehoekshandel of trans-Atlantische slavenhandel genoemd. Hierbij werden handelsgoederen aan de kust van West-Afrika geruild tegen gevangen genomen Afrikanen, die op hun beurt werden verhandeld in Europese koloniën aan de andere kant van de Atlantische Oceaan. De Afrikanen gingen een toekomst tegemoet als slaaf op één van de vele plantages waar producten zoals koffie, cacao of suiker werden verbouwd. De MCC was in de 18de eeuw één van de grootste slavenhandelaren van Zeeland. Het archief van de MCC is bewaard gebleven en wordt beheerd door het Zeeuws Archief. Onderdeel van het archief is de administratie van 113 uitgerede driehoeks- of slavenreizen. De UNESCO heeft het archief in 2011 op de internationale lijst van werelderfgoed voor documentaire werken geplaatst, het zogenaamde 'Memory of the World'- Register. Bronnen Voor de online-reconstructie van de reis van de Eenigheid zijn de belangrijkste twee archiefstukken van de geselecteerde reis op chronologische volgorde gezet. Tot de belangrijke stukken behoren: - het logboek waarin dagelijks het verloop van de reis is genoteerd; - het chirurgijnsjournaal waarin de behandeling van zieke Afrikanen en bemanningsleden, alsmede de recepten zijn beschreven; - het scheepshandelsboek waarin alle handelstransacties, waaronder het ruilen van goederen tegen Afrikanen, zijn bijgehouden. Via het blog http://eenigheid.slavenhandelmcc.nl 'doen' de hoofdrolspelers van 252 jaar geleden dagelijks 'verslag' van de gebeurtenissen aan boord. De duur van de reis bedraagt zoals gezegd circa anderhalf jaar - de gemiddelde

Nehalennia | 2013 | | pagina 26