Aflevering 179 voorj aar 2013 15 doorvaarthoogte van 7,5 meter bij eb en 4 meter bij hoogwater. Zowel uit oogpunt van verkeersveiligheid als uit economisch belang was de voorziening meer dan welkom. Inmiddels zette de veerpont dagelijks gemiddeld 140 automobielen over de Eendracht. Op 10 oktober 1928 is de vaste verbinding met Noord-Brabant geopend. Naar schatting rond de tienduizend belangstellenden kwamen op de opening en alle daar omheen georganiseerde feestelijkheden af. De brug heeft dienst gedaan tot 29 januari 1971, nadat ze in de oorlog twee keer was opgeblazen: in mei 1940 door het Nederlandse leger en in oktober 1944 door de terugtrekkende Duitsers. Deze laatste keer duurde het tot 1947 eer de brug hersteld was. Op dat moment werd de tol afgeschaft die passanten moesten betalen. Dat kon omdat de rijksoverheid de brug overnam van de gemeente. De aanleg van het Schelde-Rijnkanaal, de scheepvaartverbinding tussen Rotterdam en Antwerpen, was deels een kanalisering van de Eendracht. Maar op gedeelten werd een volledig nieuwe vaarweg gegraven. Dat was ter hoogte van Tholen het geval, en daardoor raakte de oude brug buiten gebruik. Ze is in november 1975 afgevoerd naar de sloper. Vier jaar eerder was een stukje noordelijker een nieuwe brug over het kanaal gelegd door Nedam v/h Boerema, De Vries Robé en Van Oord. Deze nog altijd bestaande verbinding van Tholen met het vasteland heeft een overspanning van 140 meter, een boog met 18 meter als hoogste punt, en een doorvaarthoogte van 9,10 meter. Het is al lang niet meer de enige verbinding met het vasteland. Want eveneens begin jaren zeventig zijn over het kanaal bruggen gelegd bij Oud-Vossemeer en Sint Philipsland. En tussen deze twee plaatsen kwam een dam door de Krabbenkreek als verbinding tussen beide eilanden. In de jaren tachtig volgden, in het kader van de Deltawerken, de compartimenteringsdammen Oesterdam (naar Zuid-Beveland) en Philipsdam (naar de Grevelingendam). Daarmee kwamen er kortere wegverbindingen tot stand met overig Zeeland en met de regio Rotterdam. Oude fotokaart van de brug over de Eendracht.

Nehalennia | 2013 | | pagina 17