5> I Oude toponiemen uit de buurt van Stavenisse 24 Aflevering 179 voorjaar 2013 A.J. Smits Na de Februariramp en de ruilverkaveling verdwenen heel wat weggetjes, dreven en kavels rond Stavenisse. We geven een reeks namen die in de loop der jaren in gebruik waren voor bijvoorbeeld dreven, weggetjes, landerijen, percelen en buurtschappen binnen de vroegere gemeente Stavenisse. De opsomming, die zeker niet volledig is, kan wellicht door andere onderzoekers aangevuld worden. Of een bron vormen voor een verdere studie. 1. Dröögersdreefje. In de Margarethapolder, van eigenaar Marinus Neele. Hij was droger in de meestoof 'De Star' te Stavenisse, omstreeks 1850. 2. Kaesmandje. Een pad van de Achterweg naar de sloot die de Tien Gemeten van het dorp omsloot. In gebruik tot 1953. Thans: Prinses Margrietlaan. 3. De Nieuwe Dreve. Van de Kerkweg naar de Groeneweg in de Scheldsepolder. 4. De Negentiende Kaebeldreve. 5. De Derde Kaebldreve. 6. De Groene Kaebeldreve. De nrs. 4, 5 en 6 zijn genoemd naar de percelen teruggaand op de verkaveling vlak na de bedijking in 1599. 7. De Grdötbosdreve. Van de Stavenisseweg naar het laaggelegen griendbos, dat tenen leverde voor de mandenmakers. Langs een restant van de stroomgeul De Hals (tot na de herverkaveling van 1954). 8. Klein Bosje. Oorspronkelijk ook een griendbos aan de Stavenisseweg. Na 1870 veranderd in bouwland. 9. De Dreve van Boud. Vanaf de Zandweg naar de hoeve 'Oud Kempen' in de polder Kempenshofstede. Genoemd naar ene Boudewijn Suurland. 10. 't Wegje van 't Hof. Doodlopend weggetje in de polder Oud- Kempenshofstede naar de Zompe. Deze kreek is de Huilse Wêêle, ontstaan tijdens een dijkdoorbraak. Aan dit weggetje stond de 'Hooge Hoeve' op een hoger gelegen stuk land, omgeven door oude grachten. Meerdere generaties van de familie Van 't Hof hebben hier geboerd. Ik herinner me dat het een grote bouwval was in de Tweede Wereldoorlog met rondom een fruitboomgaard van Andries van 't Hof. 11. De Dreve bie Toon Quist. Aan de Buurtweg, langs het knechtenhuis van de boerderij van de familie Droogendijk, naar het Middelblok. 12. 't Kromme Dreefje. In de Margarethapolder langs het restant van een oude kreek. 13. Achter de Stoove. Een buurschap met boerderijtjes en woonhuizen achter de meestoof, op en naast de dijk van de polder Oud- Kompenhofstede. Vóór de bedijking van Stavenisse stond hier de korenmolen en was er het veer gevestigd. In de rampnacht van 31 januari op 1 februari 1953 is deze buurt totaal verwoest. Er verdronken daar meer dan 40 mensen. 14. De Dreve in den Uutslag. Bedoeld worden kleine perceeltjes bouwland in de noordoosthoek van de polder Kempenshofstede tegen de dijk van Moggershil.

Nehalennia | 2013 | | pagina 26