Aflevering 179 voorjaar 2013 25 15. De Dreve op den Troost. Aan de Oudelandsedijk, langs een groot complex volkstuinen, naar een weiland langs de oude kreek 'De Caemer.' Tot de inundatie van 1944 begroeid met prachtige oude kopbomen (wilgen). Den Tróóst is genoemd naar Leendert Arenszn. Troost, Baljuw en Schout van Stavenisse (1644-1681). 16. De Valle. Duiker in de Oude Dijk (d'n Ouwen Diek) van 1599, die het water uit de naastgelegen Nieuwe Stavenissepolder afvoerde op de lager liggende kreek De Hals. De duiker werd de Valle genoemd omdat hij een kleine waterval vormde. De prachtige, begroeide Ouwen Diek is bij de herverkaveling van 1954 afgegraven. 17. De Prinsdreue. In Nieuw-Kempenshofstede, vanaf de Vierde Dijk naar de Caemer. De gronden lagen op het gebied van Sint-Maartensdijk en waren eigendom van het Oranjehuis, vandaar de naam Prins. Vanaf de Oudelandsedijk liep een pad door het weiland, dat via een brugplank over de Caemer leidde. Via dit pad (toeschietpad) was het land aan de Prinsdreve sneller te bereiken. 18. 'f Diepe Gat. Dat was een woonbuurt bij het kruispunt van drie dijken: de Oudelandsedijk-Paaldijk en Anna Vosdijk. 't Diepe Gat is genoemd naar de grote weel, die ontstond bij de doorbraak van de Paaldijk op 4 februari 1566. In deze buurtschap stonden vier boerderijtjes en vijf woonhuizen. Tijdens de rampnacht van 31 januari op 1 februari 1953 is op twee boerderijtjes na heel deze buurt door de vloed verwoest. 19. Derde Kaebetdreue. Van de Groeneweg doodlopend, richting zeedijk. Hieraan lag het Hoge Stuk, bouwland; zie 20. 20. 't Öóge Stik, dat ca 1,50 m boven de omgeving uitsteekt. Aan één kant steil afgegraven en begrensd door een greppel. Waarschijnlijk een afgevlakt overblijfsel van een vliedberg, die gesitueerd kan worden op de gronden van het in 1509 verdronken eiland Stavenisse en in 1599 binnen de nieuwe bedijking kwam te liggen. Bij de verkaveling in 1956 geëgaliseerd. 21. 't Ouwe Kêêsepitje was een laag deel in het bouwland. Vermoedelijk was het een overblijfsel van een drinkpunt. Het hele perceel grensde aan 't Öóge Stik. De haven van 22. De Taanenwegt was op het eind van de Kerkweg, waar vroeger twee boer- Stavenisse foto derijtjes stonden. Jopie Meerman Toponiemen in gezegden Me gae 'n rondje kuire rond d'Ouwe Kees. Dat was vroeger een gewone benaming voor een wandeling van het traject tus sen de Stavenisseweg en Oudelandsedijk. D'ouwe Kees was de naam van de Hoge Kadeweg. Vóór de inundatie in 1944 een prachtig beplante weg met bomen en strui ken. Wae weun je? Bie 's lands kêête, was de plaats waar een keet stond van het plaatse lijk waterschap Stavenisse, aan de Scheid- se zeedijk. Me gae een rondje nae 't Veer. Dat werd

Nehalennia | 2013 | | pagina 27