Aflevering 179 voorjaar 2013 Thoolse veldnamen Rinus Willemsen Veldnamen behoorden vroeger tot het collectief geheugen van een dorp, stad of streek. Ze zeggen iets over een perceel land, wei, dijk of een groep percelen. Bij herverkavelingen raken die namen meestal vergeten, omdat de percelen van vorm en/of eigenaar wisselen. Ook het traject van de oude wegen gaat meestal verloren. In 1977 nam ir. M.A. Geuze, destijds secretaris penningmeester van het streekmuseum, het initiatief tot vastlegging van de veldnamen op het eiland Tholen. Dit initiatief werd later overgenomen door het gemeentearchief Tholen. Van de vroegere gemeenten zijn in de loop der jaren veel gegevens verzameld. Via de heer Duijzer kwamen we in het bezit van deze verzameling uit het gemeentearchief van Tholen. Deze collectie verstrekt gegevens over de indeling van het landschap en de naamgeving van de verschillende landschappelijke componenten. Veel enquêtewerk is verricht door de in Scherpenisse geboren fruitkweker G. Noom, die bij tal informanten veldnamen opvroeg van het eiland Tholen. De voorzitter van de Thoolse werkgroep nam contact op met het Meertens Instituut in Amsterdam. Na afronding van het Thoolse veldnamenproject is een duplicaat van de resultaten van het Thoolse onderzoek aan het P.J. Meertensinstituuut geschonken. De werkgroep die door de heer Geuze was opgericht, verzamelde in de loop der jaren heel wat materiaal. Daarna is het corpus ruw geïnventariseerd en gedeponeerd in het Thoolse gemeentearchief. Daar ligt het al jaren te wachten op verdere studie. Deze bijdrage is een oproep om een werkgroep op te richten die de Thoolse veldnamen uit de verzameling van het Meertens Instituut en het Thools gemeentearchief verder uitwerkt. Wie hierin geïnteresseerd is, kan contact opnemen met Rinus Willemsen, tel. 0115 481521, rwillemsen@zeelandnet.nl Op Walcheren ging de Heemkundige Kring Walcheren al decennia geleden aan de slag om de veldnamen te inventariseren. Na het verzamelen en lokaliseren ervan heeft de werkgroep de resultaten van het onderzoek gepubliceerd. Deze publicaties zijn steeds op dezelfde wijze per burgerlijke gemeente in boekjes uitgebracht. Later zijn de publicaties ook digitaal toegankelijk gemaakt. Ze zijn te raadplegen op: www. develdnamenvanwalcheren.nl Als we de verzamelde gegevens van de werkgroep Geuze als voorbeeld van een publicatie nemen kan dat het volgende voorlopige beeld geven. Veldnamen zeggen iets over: a. De bodemgesteldheid. Als voorbeeld noemen we Kostverloren of Verloren Kosje. Dit zegt iets over de slechte bodemgesteldheid en de geringe opbrengsten van het land. Zoiets dergelijks komt ook voor bij het horen van de naam 't Maeger Ende. b. De begroeiing, bijvoorbeeld 7 grööte Bos, 't Bosje. c. De vorm van het perceel, voorbeeld: 't Brêêjende. d. De vroegere eigenaar of gebruiker: Jasweitje, het weitje dat vroeger van Jas, Jozias was.

Nehalennia | 2013 | | pagina 29