m m Aflevering 179 voorjaar 2013 29 Van de Zeeuwse Dialectverênigieng VAN DE REDACTIECOMMISSIE Als dit nummer bij u in de bus valt, is het inmiddels alweer lente. Dan was vroeger het hof geploegd en klaargemaakt voor het nieuwe seizoen: de aardappels waren gepoot en de sjalotten stonden weer mooi op rij. In Oud dorp was het altijd een soort wedstrijd wie de eerste nieuwe aardappelen kon oogsten en dat was dan meestal begin juni. Door de typische zandwal- len, de zogenaamde 'haogten', om de percelen in het Ouddorpse landschap lagen de akkers lekker beschut en groeide alles voorspoedig en kon er al vroeg genoten worden van een nieuwe oogst. Dat grote oude hof is nu een soort parkachtige tuin geworden, met vijvers, een bloemenweide en een prieel. In het hof stonden vroeger hoge betonnen palen waartussen twee waslijnen gespannen waren: een hoge en een lage. Twee van die palen staan er nog steeds. Als ik er langsloop moet ik altijd weer denken aan de was van vroeger, begin jaren vijftig. Wat een bedrijf was dat toen! Wij hadden nog geen wasmachine, dus alles ging met de hand. Maandag was het was dag, maar het begon eigenlijk al op de zaterdag, na het wekelijkse bad van vrijdagavond of zaterdagmiddag, als ieder zich verschoond had. Dan werd er al het een en ander klaargezet en gesorteerd. Ik herinner me nog het spektakel met de wasketel of wasbus, de houten waston, emmers en teilen. Aanmaakhoutjes en eierkolen werden klaargezet bij de gemetselde kachel in de schuur. De wasketel of wasbus. Moeder begon al met de voorbereidingen voor de maandag op zondag avond, zo na half tien. Ik vond dat altijd wat wonderlijk. In Ouddorp was in het algemeen sprake van een strenge zondagsheiliging. Zo werd de zon dagse soep al op zaterdag getrokken, de aardappelen geschild, de goente voorgekookt en het vlees uit de weck vóór de zondag gebraden, zodat al les alleen maar opgewarmd hoefde te worden. Maar naarmate de zondag vorderde werd alles blijkbaar steeds minder erg. Zo begon moeder dus al op de late zondagavond met het wasspektakel. Hoe het "wasprocesprecies verliep kan ik me niet zo goed meer herinneren. Dus voor de details mijn zuster Jans, die vierentachtig is, maar eens geraadpleegd. Ze herinnerde zich het volgende nog: 's Maandagsmorgens vroeg werd de gemetselde kachel aangemaakt en heet gestookt met eierkolen. Vervolgens werd de grote wasbus op de kachel ge plaatst en met regenwater gevuld, dat uit d'n tras de regenbak, geput werd. (Ouddorp kreeg pas in 1956 waterleiding.) Het wasgoed, dat al geruime tijd had staan weken in een teil met water en soda, werd in de ketel gedaan en er ging waspoeder bij. Toen er nog geen waspoeder bestond, werd met een zeep- klopper met een stuk Sunlightzeep erin net zo lang geklopt, tot er een schuimend sop ontstond. Nu de zaak lekker uitkoken. Was dat lang genoeg gedaan, dan werden de wasstukken met een grote hou-

Nehalennia | 2013 | | pagina 31