Aflevering 179 voorjaar 2013 ten tang uit het hete water gevist en in 'de waskuupe' de houten wastobbe, gedaan. Het hete sop werd voorzichtig ook in de tobbe gedaan. Hierna werd de was gestampt met een houten stamper. Later kreeg je ook van die klok- vormige aluminiumstampers met een veermechaniek erin. Dan ging het al wat makkelijker. Ook kwam er een wasbord aan te pas, met een plaat met van die zinken ribbels, om de vuile plekken eruit te schuren. De was werd met hand uitgewrongen. De witte was werd, als het goed weer was, op d'n bleik, de bleek, gelegd. Na dit proces volgde het spoelen en het stijven Ten slotte werd de was buiten aan de waslijn te drogen gehangen. Het proces herhaalde zich voor de bonte was, of als er teveel wasgoed was voor de inhoud van één wasketel. In de winter gebeurde het drogen binnen, boven of bij de kachel, aan gespannen lijntjes, aan latjes die tussen de 'spek- balkengeplaatst werden en over het droogrekje om de kachel. De laatste fase was het strijken. Later kregen we een wasmachine, een witte geëmailleerde Miele, elektrisch aangedreven en ook een wringer die op elektriciteit werkte erop. Maar niet met automatische verwarming, dus dat moest nog steeds op de kachel ge beuren. Alles bij elkaar een heel werk dus, dat wel enkele dagen in beslag nam. Als je dan aan nu denkt met die luxe wasautomaten, waar met enkele handelingen alles in één keer gaat. Mijn zuster vertelde nog veel meer de tails, maar we zullen het hier maar bij laten. Ook herinneringen aan de was van vroeger? Laat het ons weten. Het thema van dit jaar is Volksgebruiken in het Zeeuwse dialectgebied'. Dit komt ook uit in de illustraties op de omslagen van de Nehalennia's van 2013. Zoals u hierna onder Verenigingsnieuws kunt lezen heeft het bestuur van de vereniging ervoor gekozen om meer de diverse regio's in te trekken, om ook op die manier de band met de leden niet alleen te onderhouden, maar ook te versterken. De eerste regio die aan de beurt is zal Tholen en Sint-Philips- land zijn. Vandaar dat dit nummer ook een beetje een Tholennummer' is geworden. Behalve bijdragen van en over die regio in de dialectafdeling van deze Nehalenniazijn er ook artikelen over de historie van het gebied in de algemene afdeling opgenomen. Wij hopen als redactie dat deze aanpak bij u in de smaak zal vallen. Wij hebben geprobeerd er weer een afwisselend en boeiend geheel van te maken. Veel lees- en kijkplezier toegewenst! VERENIGINGSNIEUWS Scherpenisse In het nieuwe beleidsplan van de vereniging staat dat jaarlijks een regio in de schijnwerpers wordt gezet. We beginnen dit jaar met Tholen en Sint- Philipsland, waar ook heel wat leden van onze vereniging wonen. Op maandag 25 maart komen we samen in het verenigingsgebouw Het Hol landhuis, Laban Deurloostraat 28, 4694 BR Scherpenisse, tel 0166-662341. We beginnen om 14.00 uur. De zaal is open om 13.30 uur. Om 16.00 uur ronden we de middag af. Over het programma kunnen we meedelen, dat er voordrachten zijn in dialect, muziek en natuurlijk koffie met een bolus. Hoogtepunt is natuurlijk de presentatie van deze Nehalennia die speciale aandacht besteedt aan Tholen en Flupland. De entree is vrij. Ook niet-leden van onze vereniging zijn van harte welkom.

Nehalennia | 2013 | | pagina 33