FLGU& 4Ï?R PRFiROlW Vn aiafxüC- cadïamd umconsulent door Wim Scholten gevraagd werden om het project DOG mee te ontwikkelen. Ik herinnerde me wat voor fantastische tijd we toen hebben gehad met al die vrijwilligers uit heel Zeeland, die bereid waren om uren, dagen en maanden te borduren. Na op een paar fronten overleg gepleegd te hebben besloot ik in te gaan op zijn verzoek om 'SAMEN LAPPEN WE HET' gestalte te geven. Via de lokale pers vroegen we vrijwilligers. Die kwamen al snel, we hadden zelfs een wachtlijst. Ook mensen van buiten de gemeente Tholen wilden meedoen. Zij bedachten snel een reden waarom ze toch aan deze Thoolse lap mee zouden moeten kunnen doen, ergens in de zoveelste graad een verre of nog verdere neef of nicht, enz., die iets met Tholen te ma ken kon hebben. We waren mild en waar mogelijk mochten ze meedoen! Er waren ook spijtoptanten die te laat waren geweest bij DOG. Zij roken nu hun kans. Een wachtlijst dus. Door omstandigheden viel er wel eens iemand uit en het mooie was dat we altijd wel weer iemand vonden die het over wilde nemen. De leeftijd van de 48 deelnemers lag tussen 11 jaar en 70+ Zes en veertig vrouwen en twee mannen. Toen moest het hele project ontwikkeld worden. We hadden geen SCEZ die net als in 2000 de organisatie op zich kon nemen. Maar.we konden wel gebruik maken van de strategie van DOG. Wat zou het gemakkelijk zijn als we het ruitjespapier met de bloemenrand van Margaretha Smijtegelt ook konden gebrui ken. Is dat ethisch verantwoord? Er waren wel een paar rede nen te bedenken waarom dat wel zou kunnen. De bloemenrand van DOG was afkomstig van de lap die de uit Middelburg af komstige Margaretha Smijtegelt in 1762/63 borduurde. De voor vaderen van Margaretha waren welgestelde timmerlieden uit Tholen. Vanuit Tholen waren ze eind 16de eeuw vertrokken naar Goes en Middelburg. Zou het ook kunnen zijn dat DOG een kind kreeg met 'Samen lappen we hetals naam? Wim Scholten - nu directeur van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland - opgebeld en de prangende vraag gesteld wat hij ervan vond? Kon dit? Het was even stil aan de andere kant van de lijn en toen zei hij dat hij het eigenlijk wel leuk vond als DOG op deze manier voortge zet werd! Dat was een hele opluchting. We konden aan de slag met de expertise die we nog van DOG hadden. Handwerkpak ketten samengesteld met daarin het ruitjesvel met bloemen rand, lap linnen, 12 strengetjes borduurzijde, borduurnaald, handleiding en de opdracht. Deze opdracht luidde als volgt: 1. Kies uit de laatste 40 jaar een jaar uit. Kijk welke tentoonstel ling er toen in De Meestoof was. Werk daar een onderdeel van uit in borduursteken. 2. Zoek uit welke bijzondere gebeurtenis er in dat jaar in gemeente Tholen was, werk dat uit op je lap. 3. Zet er ook iets van jezelf op. Begin juli 2012 deelden we de pak ketten uit. In augustus tijdens de braderie demonstratie op mu seum plein. De bloemenrand van Margaretha Smytegelt werd gekeurd en goed bevonden. Vanaf september waren er drie terugkomavonden. Toen in ja nuari alle lappen ingeleverd waren moesten we aan de slag om alle delen in de juiste volgorde aan elkaar te zetten. De vrijwilli ge 'aanmekaarzetterskwamen uit alle kernen van de gemeente Aflevering 179 voorjaar 2013 35

Nehalennia | 2013 | | pagina 37