Aflevering 179 voorjaar 2013 37 ze haar steentje bij. Gezondheidsproblemen in de familie beperkten haar in haar activiteiten. Maar op de bijeenkomsten van de Dialectgroep-Noord ont brak ze zelden. Helaas kreeg ze zelf met gezondheidsproblemen te kampen. Te midden van haar familie is ze in haar geboortehuis overleden. Ze is 81 jaar geworden. Rie Rosmolen-Murre Goeree-Overflakkee In memoriam Adrianus Hendrik Tanis Nog in het oude jaar overleed op zaterdag 29 december onverwacht Jaas Tanis op 92-jarige leeftijd. Onder de Ouddorpers was hij beter bekend als Jaos van Piejt van Sors. Aanvankelijk werkte hij als huisschilder in het bedrijf van zijn vader. Door zelfstudie bekwaamde hij zich tot ambtenaar, vooral op financieel gebied. In de Tweede Wereldoorlog werkte hij op het distributiekantoor in Ouddorp. Omdat Jaos nogal kwistig was met het uitdelen van bonnen, onder andere voor onderduikers, werd hij verdacht en was genoodzaakt onder te duiken, aanvankelijk in Bunnik en later in Ouddorp in molen De Hoop'van Piet Voogd. Na de oorlog ging hij in 1948 in het Ouddorpse gemeentehuis werken als ambtenaar financiën. Na de gemeentelijke samenvoeging in 1966 kwam hij in dienst van de nieuwe ge meente Goedereede en klom op tot hoofd financiën. Tijdens zijn leven heeft Tanis diverse bestuursfuncties vervuld. Zo was hij vanaf de stichting van verzorgingshuis 'De Vliedberg' langdurig penningmeester van het bestuur. Ook in de Gereformeerde Kerk van Ouddorp heeft hij zijn sporen verdiend. Jaos was maatschappelijk en politiek zeer betrokken en tot zijn dood geïn teresseerd in allerlei zaken om hem heen. Jaos was een veelzijdig man, die ook verdienstelijk tekenende en schilderde, maar dat konden veel van de 'Sorzen'. Hij kon smakelijk vertellen over zijn jeugd, over mensen die hij gekend had. Na zijn pensionering op 1 januari 1986 ging hij de verhalen ook opschrijven, in het dialect van Ouddorp. Hij deed dat voortreffelijk, beeldend en met humor, steeds toewerkend naar een verrassend slot. Het Ouddorps dialect lag hem na aan het hart. Zo was hij geruime tijd lid van de werkgroep Uus Ouddups', die opereerde onder de paraplu van het Ouddorps museum. Vanzelfsprekend was Jaos ook penningmees ter van de groep, zeer punctueel. Soms ontstonden er verhitte discussies over spelwijzen en uitspraak met broer George uit Den Haag, die nog het 'oude Ouddorps'van voor de oorlog sprak. Jaos merkte dan tactisch op dat wij tenminste met onze tijd meegegaan waren. Vanaf 1991 werden de landelijke dialectendagen bezocht. Een hoogtepunt was die van 1993 in het provinciehuis van 's-Hertogenbosch. Het thema was toen "Verhalen uit het Nederlandse dialectgebied'. Uit de ruim 300 inzendingen werden er 38 uitge kozen voor publicatie in themaboek. Het verhaal Jaos Tanis.

Nehalennia | 2013 | | pagina 39