Aflevering 179 voorjaar 2013 ten van Strien (Strijenham) de diek deurgebroke en was die relatief kleine polder ondergelööpe. In de loop van die zondag is 's middags bie de tweede vloed een deurbraek ontstae in de binnendiek tussen de Steenlandpolder en de Pofliesse polder en is die volgelöópe. Angezien het middendeel van het eiland Tholen - de Wei'oek - net een pannetje is en laege leit, overstróómden deze eelemae mee dat gevolg dat Poflie rondom in het water kwam te leggen, "k E wel es öóre zegge dat die deurbraek voorkomme a kunne worre a 't polderbestuur wat krachtdaederiger a opgetreeje en bievoorbeeld toestemming a gegeve om de polderböót in het diekgat te gooien en deze mee zandzakkente vul len. Mar dat mocht nie van den diekgraef want da kosten geld. Nou da e ze dan gewete. Om dat de vaoder en moeder van m 'n moeder buutenaf op een zogenaemd spulletje weunden an een waetergank onderan de Pofliessendiek en deze overstróómden, moste opoe en opa geëvacueerd worre. Dat is 's maendags gebeurd en die bin toen óók bie ons in uus gekomme. Omdat opoe bedlege rig was is er nog sprake van gewist dat ze mee 'n helicopter nae d'r andere dochter in Ovezande zou worre gebrocht in de lóóp van de weke, mar dat is toch nie deurgegaen. M'n vaoder en opa wiere ingezet bie 't diekherstel en pa ree mee de trek ker en de karre voor zovarre at 't tieë et toeliet mee zand 'een en weer van Setalland nae Steenlandpolder. Bie 'een van de gelegenheden landden d'r een helicopter bie den diek en stapten Prins Bernhard uut. 's Aevens an taefel vertelden m 'n vaoder dit en zei toen dat 'n 'and oa had van de Prins waerop a m 'n opa zei: Dan eitten d 'r noe mar êên meer, zeker? Tc Weet nog dat ondanks aolle ellende iedereen ieseluk most lache. Laeter in die weke is t 'er op een drassig weitje 'n Sikorsky helicopter geland en bin Tc dae mee m'n moeder bie wiste kieke. Wat n'wonderluk dieng was dat. Toen atten opsteeg was 't of de waereld vergieng. Rond die tied kwas ok het bevel dat Poflie vanwege z'n isolement in z'n gehêêl most evacuere. Omdat burgemeester van Doorn z'n póót ei stief ge 'ouwe is dat nie deur gegaen en mochten m'n bluve. Wel is er nog een voedseldropping gewist. Saemen mee m'n moeder bin 'k dae nae wist kieke. Dat ging êêlemae fout. D'r was afgesproke dat op 'n dróóg stikje weie naest 't kerkhof een baene zou worre uutgezet mee lampen en dat daetussen gedropt zou worre. Noe brandden om d 'een of aore reden de straetverlichting in de Langestraete en die piloot ei z'n eige vergist en dropten grote pakken voedsel en dergelijke midden op 't durp. Bie de slachter vloog er een groot pak mee onder andere melkpoeier dwas deur t'dek. Een nóódtelegram om onmiddellijk te stoppen mee droppingen is nog opgenomen in het boek van Kees Slager 'De Ramp Een Reconstructie Aole kinders ebbe nog speelgoed ge 'ad van 't Rooie Kruus en van kinders uut Hoogwoud in Noord-Holland. Daevandaen kwam naemeluk dokter Kugel die a toen huisarts was op Poflie.. Nae het diekherstel kon het water weggepompt worre en viel 't durp weer dróóg en kon de grööte schóönmaek beginne. Poflie eit er nog wel 'n kleuterschóóle an overhouwe, de Dr.J.P Heyeschool. Bie de in gebruuknaeme kwam natuurluk ok de plaetselijke herder en leraar hervormd predikant Ds.Vroegindewey 'ns kieke. Om de biebelkennis van de zeune van burgemeester van Doorn 'ns te testen vroeg d 'n domenie: En Daantje, weet jij welke dieren er in de ark van Noach ginge? Waerop Daan

Nehalennia | 2013 | | pagina 43