m 42 Aflevering 179 voorjaar 2013 mee 'n staele gezicht zei: Ja domenie, 'n zeekakkaloebes en 'n maeneschie- terIk weet nie mêê of d'n domenie dit goed ei gerekend. Degenen die a dit antwoord adde ingestoke, ebbe 't bienae nie overleefd van 't lachen. Tot zovarre mien herinneringen an 1953 en daernae. Jaap Murre Klein zieltje Tradities op Tholen De Thoolse jeugd maakt koenkelpotten om mee rond te gaan. Tradities is het thema van de Dialectdag in 2013. Een onderwerp waar elke streek van Zeeland een bijdrage aan kan (en moet) leveren. We staan er als Zeeuwen immers om bekend dat we alles willen behouden, dat we overal 'zuunig'op zijn. En dat hier, volgens de mensen uit de Randstad alles 50 jaar later gebeurt, daarom hebben we hier vast en zeker veel meer tradities Rinus Willemse schreef in het Winternummer 2012 over Volksgebruiken. In een van de laatste alinea's kwam de koenkelpot of zoals ze bij ons zeggen, de rommelpot, aan bod. Als ik dit stukje schrijf, is oudjaar nauwelijks uitgezwaaid en daarmee ook de kinderen met de rom melpotten. In Tholen, dus niet persé op het hele eiland Tholen, is de traditie van de rommelpot dankzij de Stich ting Samen Thoolse Activiteiten Doen weer nieuw leven ingeblazen. Er worden op een avond vlak voor oudejaar rommelpot ten gemaakt, met plastic over een bus, en de kinderen gaan weer langs de deuren zingend 'Klein zieltje, klein zieltje, zat achter de trap. Op oudejaarsochtend komt de jeugd samen op de Markt, met de zelfge maakte rommelpotten en zingen en spelen, begeleid door de Klienkers van Concordia de bekende liedjes Niet alleen Klein Zieltje, maar ook het bedankliedje hier woont wel een goeie vrouw'. Na een toespraak van Klein Zieltje, in XXL-formaat, gaan de kinderen door de straten en krijgen bij de winkeliers snoep en fruit. Ik moet erbij zeggen, de XXL- klein zieltje heeft zich teruggetrokken (achter de trap). Het comité heeft nu een wedstrijd aan deze oudejaarstraditie geplakt. Welk kind het mooist verkleed komt, in een Ot Sien outfit, die krijgt een prijsje. Daarna gaat het hele gezelschap de Thoolse straten door en krijgt bij de middenstand een traktatie. 's Middags gaan een aantal kinderen naar het verzorgingshuis Ten An ker. Daar wordt door de bewoners flink meegezongen. En dan hoor je zowel de Thoolse versie van het rommelpotlied, als dat van St. Maar tensdijk. 'k Heb zolang met de rommelpot gelopen,k heb geen geld om een broodje te kopenEn 'Schipper, schipper jij moet wijken. Om de traditie serieus aandacht te geven is er zelfs een beeldje van Klein Zieltje gemaakt door de bekende kunstenares Veronie Rens. Dat beeldje zit nu 'achter de trap' in het Thoolse gemeentehuis: 't ouwe Klein Zieltje, beeldje in het jaer' uut, 't nieuwe jaer' in'. stadhuis van Tholen. Jopie Meerman-Ottevanger

Nehalennia | 2013 | | pagina 44