m 46 Aflevering 179 voorjaar 2013 'Die katte van julder, dat aekelijke beest, kom iedre dag, deur 't kattegat, in mien keuken en dan eet ze van mien kleine poezen de schuttel leeg. Die staen d 'r bie tekieken en ik die van julder ma wegjaege. Ik kan dat beêst wè wat doen'. 'Ou dien Belg bie je!' A mopperend en op 'n klusje liep ze naer uus. Noe wisten ze waer 't euvel lag. Ze waere opgelucht. Scheile kreeg'n groöte knuffel, die ze eigelijk aglad nie verdiend a. 's Ochusvroeg mocht ze de deure nie meer uut. Eêst eete! Eige schuld, dikke bult. Nellie Slager-den Engelsman Bukke, raepe, schraepe An de rand van d' ouwe geule buk ik, raep ik, schraep ik d' aerde van een pupekop, de modder uut een mergpuupe, van wat lank geleë hêêl was: stikjes tegel, scherven glas een oare van een panne, de tuute van een kanne Onder een vaoze gras een voetje van een schaele jute van een baele, tot op den draed verslete, vergaen bekant wie droeg 'm op z 'n schoere, een rand van een Keulse pot, zomae weggesmete Bie die stêên een roestige spieker zonder kop, wie sloeg er op, een munt, gêên stuuver waerd natuurlijk, een bolleket neven een paer eierkolen, een zwarte tand van een paerd, wie maekte 'm toömwies Van recenter datum klittenband, een dun bêên van een Barbypoppe, de wiesder van een duveklokke een reflector van een fietspedael, wie reed er op Zie: an de rand van douwe geule stae *k: mee de stikken in m'n anden van 't maensdom: niks kom vrom, nooit nie Arie de Viet, Smerdiek Het is bijna 27 jaar geleden dat het Regioboek Dialect op Tholen en Sint Philipsland verscheen. De toenmalige voorzitter van de ZVD, ir. M.A. Geuze gaf in het voorwoord aan, en met recht, er trots op te zijn. Ook nu, voorjaar 2013, vis ik dit boekwerkje af en toe nog uit mijn boekenkast om een van mijn kleinkinderen een Thools versje te leren: Moe Pieternelle, viel mit d'rgat in de wellle Toen kwam d'r 'n puut en die trok moe Pieternelle d'r uut. Dat is heel toepasselijk als je weet dat omi, mijn moeder dus, Pieternella heet. Over haar kan ik wel een 'stikje' schrijven: Moei Pie Het foto-album bij moeder is een echt familie archief. De meeste mensen die zich in het dikke boek geplakt zijn, ken ik. Maar soms komt er een foto

Nehalennia | 2013 | | pagina 48