Aflevering 179 voorjaar 2013 49 Ma tegen julder gezeid, 'ie 'ad oak nog 'n kedootje gekrege. Ze 'adden ge- vroge wat 'ie wou. Geef mien ma 'n nieuwe breukband, want die bin nog 'a priezig. Ja, z'adden 'm in de raed gekoze om op de centjes te letten, en dat deed 'ie. Jopie Meerman-Ottevanger Den Oösdiek mee de weegbrugge. Flupland vö de Ramp D'r is de lesten tied vee te doe gewist over de weegbrugge van Flupland in dat is te begriepe want de weegbrugge, die mö bluuve. Vroeger was dat de plekke waer a de Fluplanders bie mekaöre kwaeme a ze erregest nae toe moste, bievoorbeeld mee een reisje van de zang of van eên of andere verê- nigienge. Oak de errebeiers die a in de Rotterdamse 'aevens werkten stapten 'ier op de bus. De weegbrugge zelf was natuurlijk bedoeld om de waegenvrachten te wege, de paerden stonge dan op 't plaveisel over de brugge, laeter ge beurden dat mee trekker en karre. 't Is een herin- neriengspunt dat a 'oört bie Flupland, je kwam d'r lingst a je nae de meule ging, a je de vuulnis op de kaojedam most bringe, want dat gebeurden vroe ger, of om een vèrreke te brande, altied was 't er wè bedrievigheid. A je wat te wete wou komme over 't durp dan mos je daer oak weze want 's aevens kwaeme de ouwe mannetjes een praetje maeke en dienk 't er om a 't er dan wat afgeroddeld wier, mè goed, dat za op ieder durp wè zo weze. Vlakbie de weegbrugge 'ao je 't pak'uus, daer wier graen, aerepels en kunstmis opgesloge. In den oorlog kao je dae pakketten mee booschappen vó de mensen uut Rotterdam bringe en mee de Ramp van drieenvuuftig wier d 'r in 't 'oöge gedeelte allerlei voorzieniengen getroffe vö d 'inweuners die a op 't durp moste bluuve. Een jaer of wat geleêje ei 't er oök us spraeke gewist dat de kaoie van Flup land geslote zou woöre, je mo 't er toch nie an dienke a dat zou gebeure. 't Is natuurlijk wè zo a 't er tegenwoordig nie meê zo vee schepen in legge, mè vroeger was dat anders, vooral in d 'n eesten 'eld van de vorige eeuw was 't daer een drukte van belang. De boerewaegens reêje of en an mee suuker- peêen, aerepels en graen en a 't er een schip in de kaoie lag wiere de wae- gens geliek gelost, zwaer werk was dat 'oö en alles mee d'and. Ze klaege noe wellis da ze 'ard motte werreke, mè da 's nog niks vergeleke bie toen. In de winter, a 't koud was maekten d'ouwe mannetjes een praetje in de smisse van Roozemond, die stong een endje vaerder op den Oosdiek. In die jaeren stonge d'r op den Oosdiek een 'eêle rij 'uuzen en oak wat winkeltjes öostdijk, St- filipsiand

Nehalennia | 2013 | | pagina 51