VARIA Aflevering 179 voorjaar 2013 51 speelden de muziekverenigienge mee Konehinnedag en af en toe trad 'r oak een zangkoor op. Laeter is 't er wè een nieuwe meziektente gebouwd mè die is lang zo moöi nie en die 'oör oak nie meê gebruukt. Pas geleeje me stille gestae bie de zestig jaerige herdenkieng van de Wae- tersnoödramp want die 'ei oak op Flupland vee te weeg gebrocht. Naest 9 slachtoffers was 't er vee materiele schaede an gebouwen. In 't Schooldreefje was de openbaere schole en vanaf 1949 oak de Christelijke schole. Die bin al- lebeie verlère gegae mee de Ramp. D'r is vee veranderd nae De Ramp, d'r wie- re nieuwe 'uuzen gebouwd en nieuwe scholen en dat brocht weê werkgele genheid. Een vakansiepark is t er nooit gekomme en een jacht'aeven oak nie, mè dae zitte de Fluplanders oak nie op te wachte. De nieuwbouw brei steeds mè uut t is a 'mae import dat a 't er binnenkomt, mae daer 'ei geên mens last van 'oö. De weegbrugge woör opgeknapt en dae bin me op Flupland blie mee. Anja Neele-Kempeneers Een trotse Gerrit de Zeeuw met de burgemeester van Terneuzen, Jan Lonink. Gerrit de Zeeuw Toen wij vorig jaar in Nieuwdorp onze Zeeuwse Dialectdag vierden, stapte in Zaamslag een heel tevreden man zijn Schelpenmuseum binnen. We heb ben het over Gerrit de Zeeuw. Niet alleen omdat hij die dag zijn 85ste verjaar dag vierde, maar ook omdat hij de vorige dag burgemeester Jan Lonink van Terneuzen op bezoek had. Die kwam hem namelijk de versierselen uitreiken verbonden met lidmaatschap van de Orde Oranje Nassau. Het was een gewone vrijdagmiddag en zijn museum was open. In de loop van de middag waren er al heel wat bezoekers komen binnendruppelen in zijn museum, dat niet alleen een enorme verzameling schelpen bevat, maar ook een schat van de plaatselijke geschiedenis. Want Gerrit is al jarenlang

Nehalennia | 2013 | | pagina 53