Aflevering 179 voorjaar 2013 3 Een nieuwe ruimte, gevuld met objecten. van de constructie is het van belang om te bepalen of we kunnen spreken van een kunstobject (een ruimtelijk lichaam) of van een dragende staalconstructie en hiermee dus op het terrein van de architectuur komen. Het is evident dat we hier van 'kunst' spreken. Immers, het betreft een speciaal voorwerp dat door een creatieve impuls is ontstaan en waarbij de uitvoering van het kunstwerk ondergeschikt is aan het idee, het concept, dus is het een voorbeeld van conceptual art. Letten we echter op de functie die Iconostase 150 had in de tentoonstelling Architecture without building (sept. - dec. 2012), dan was het toen duidelijk een voorwerp van architectuur. Binnen de muren van De Vleeshal ontstond door de daar geplaatste ringenformaties tijdelijk een extra ruimte. Het publiek had die nieuwe ruimte in het museum gevuld met objecten, met bijvoorbeeld een gedekt tafeltje; een leporello met foto's van een ander Middelburgs kunstproject, Fa$ade\ een kunstwerk van rioolbuis, dozen in allerlei vormen en maten enzovoorts. Precies wat in een volksmuseum gebeurt. In figuur 1 is dat goed te zien. Maar kijken we wat scherper naar die bijzondere geometrische buisconstellatie, kan toch niet zomaar worden besloten tot een fraaie bouwkundige constructie. Want wat is de bedoeling van de geometrie? Wat betekent de naam Iconostase 1501 Waarom is het zo gemaakt en niet anders? Wat beoogt de maker ermee? Kortom, vragen die verder gaan dan een zoektocht naar architecturale functies. Ik zal Yona Friedman daarover later zelf aan het woord laten maar eerst volgt de verkenning van een mogelijke betekenis. Iconostase 15,0 een interpretatie Het was niet vreemd om in De Vleeshal dit reusachtige kunstwerk met de naam Iconostase 150 aan te treffen. Er zijn daar wel eerder grote objecten te zien geweest. In de titel van het kunstwerk ontdekken we direct een aanwijzing voor de betekenis ervan. '150' staat voor de diameter van de 482 ringen die alle 150 centimeter tellen. De term 'Iconostase' stamt uit de

Nehalennia | 2013 | | pagina 5