Vergeten gedicht van Bemlef herontdekt iv Aflevering 180 zomer 2013 Voetnoot bij de requiemcyclus van Ed. Hoornik over het verdrinkingsdrama te Middelharnis Gert van Engelen Treurig nieuws uit Middelharnis, het gemoedelijke stadje op Goeree- Ouerflakkee: vandalen vergrepen zich aan het kleine monument in de haven, dat tekst en uitleg geeft over het klassieke gedicht 'Te Middelharnis is een kind verdronkenvan Ed. Hoornik. De twee tekstborden die daartoe waren aangebracht op een meerpaal, werden bruut vernield. Het is bovendien al eens eerder gebeurd, vertelde een woordvoerster van de gemeente, mevrouw Mie-Wah Pang. Zij verzekerde een belangstellende journalist dat het monument spoedig zou worden hersteld. De nieuwe borden zijn al gemaakt, zei ze, het wachten is nu op een gunstiger temperatuur om ze aan de meerpaal te bevestigen. Die herbevestiging geschiedde in april jl. DichUTlX.Ho, "PHJoSirW irr Italkhhlad .raki «tnkWapdud i Het monumentje aan de haven van Middelharnis vóór de vernieling. Lezers van Nehalennia zijn enigszins bekend met de wordingsgeschiedenis van het Menheersense monumentje. In aflevering 157 (najaar 2007) ontvouwde Johan Everaers hoe hij, na een moeizame speurtocht door nog niet gedigitaliseerde kranten, ontdekte dat het fameuze gedicht van Hoornik exact bleek te sporen met krantenberichten in het Algemeen Handelsblad van 17 juli 1938. En ook zag hij onomkeerbaar bevestigd dat het jongetje dat figureert in het gedicht, de vijfjarige Adri Krijgsman, een neefje was van hem. In aflevering 166 (winter 2009) werd vervolgens bericht over de ingetogen onthulling van het monument bij de haven. Maar die publicaties zijn alweer van enige jaren terug; daarom wordt hier, beknopt, het geheugen opgefrist. Daar is overigens extra aanleiding toe, nog afgezien van de heersende vernielzucht te Middelharnis. Lang is namelijk onontdekt gebleven, óók voor Johan Everaers, dat Bernlef op zijn beurt een gedicht heeft geschreven óver het gedicht van Ed. Hoornik. Een nieuwe voetnoot kan zodoende worden toegevoegd aan de literatuurgeschiedenis. Geheugen Eerst dan een samenvatting van het voorafgaande: de legendarische dichtregel 'Te Middelharnis is een kind verdronken' is onderdeel van de gedichtencyclus 'Requiem', die liefst 28 strofen omvat en in 1939 is gepubliceerd in Steenen. De regel heeft zich vastgezet in het geheugen van meerdere generaties gedichtenliefhebbers, en heeft Middelharnis onmiskenbaar enige literaire roem bezorgd. Johan Everaers las begin jaren negentig in een streekkrant een bericht over een moord, met de kop: 'Te Middelharnis is een kind vermoord'. Hier werd duidelijk een parallel getrokken met het gedicht van Hoornik (1910- 1970). Om meerdere redenen raakte hij nu geïntrigeerd: hoewel sinds 1982

Nehalennia | 2013 | | pagina 10