Aflevering 180 zomer 2013 De broers Krijgsman, van links naar rechts Han, Roel, Jan, Willy, Adri. Piet en de jongste Janny staan er nog niet op; alleen Roel en Willy zijn nog in leven foto S. van der Plaat, Middelharnis; collectie Johan Everaers woonachtig te Noordgouwe op Schouwen-Duiveland, was hij geboren in Dirksland en opgegroeid in Middelharnis, twee naburige gemeenten op het Zuid-Hollandse Goeree-Overflakkee. Hij wilde de totstandkoming van Hoornik's cyclus zien uit te pluizen, ook al omdat hij een rouwkaart bezat van het jongetje aan wie het gedicht refereert: Adrianus Krijgsman, kortweg Adri genoemd, overleden na 'een noodlottig ongeval' in de 'jeugdigen leeftijd van 5 jaar en negen maanden', op 17 juli 1938. Everaers had gaandeweg begrepen dat deze 'beroemde' drenkeling een neef van hem was. Hij heeft het jongetje niet gekend, maar zag bij ooms en tantes wel een portretje van Adri aan de muur hangen. Gepraat werd er niet over deze ontijdige dode; dat lag te gevoelig. Fast forward: Everaers wist dat Hoornik voor het Algemeen Handelsblad heeft geschreven en begon met dit feit als ijkpunt aan zijn zoektocht in oude, broze kranten. Hij stelde de moeder van Adri ervan op de hoogte, en zij keurde het welwillend goed. In een bepaald exemplaar van het avondblad vond Everaers uiteindelijk het sluitend bewijs: op een en dezelfde pagina werd bericht over een verdrinkingsgeval in Middelharnis, een hooiberg die vlam had gevat, een zolderschuit die was gezonken. Dit zijn precies de drie gebeurtenissen die Hoornik noemt in de eerste strofe. Eerbetoon In Nehalennia aflevering 157 schreef Jan J.B. Kuipers uitgebreid over de resultaten van Everaers' naspeuringen. Everaers, die sinds 1977 werkzaam was als docent Frans in Zierikzee en zich daarnaast manifesteerde als mailartist, galeriehouder en schrijver van verhalen, sprak aan het slot van dat artikel de wens uit 'iets te doen' voor Adri Krijgsman, het joch liet hem niet los. Vier jaar later kwam het ervan. Nadat een lokale commissie waarvan Everaers deel uitmaakte, er meermalen over had vergaderd, kon op 11 september 2009 een tweeledig eerbetoon aan het verdronken kind worden gebracht.

Nehalennia | 2013 | | pagina 11