7- Aflevering 180 zomer 2013 -irf "*-• <i t Detail uit: 'Het Panorama van Walcheren uit 1550 getekend door Antoon van Wijngaarde'. Aan de haven de oostdubbele huizen met daarachter de kraan. zowel aan de ene zijde van de straat als aan de overzijde. Dit in tegenstelling tot de noordzijde van de haven, een straat die nu Bastion heet. Uit een lijst met waken van 1472 weten we dat de buurman van de waag, Mertin Simoen Boelezn., niet aan de zuidzijde van de Kaai woont.15 We komen hem tegen in een rijtje van vier huizen in de buurt van de Markt. Met enige voorzichtigheid kan nu worden gesteld dat de waag is ondergebracht in het derde huis van de oostdubbele huizen, komend vanaf de Markt. De oostdubbele huizen zien we duidelijk afgebeeld op het panorama van Walcheren in de Zelandiae Descriptio uit 1550, getekend door Anton van den Wijngaerde. Iets verderop aan de haven staat de kraan. Kraanstraat In de rentmeestersrekening van 1492/93 staat op 14 januari 1493 een post vanwege betaling aan Bartel de straatmaker die een dag bezig is geweest een gat te dichten in de straat bij de balans. Uit een post van 30 maart blijkt dat er een nieuwe straat zal worden aangelegd en de eerste voorbereidingen reeds zijn getroffen. Hierna komen we regelmatig posten vanwege de aanleg van de nieuwe straat tegen. Uit de omschrijvingen is op te maken dat de waag zich niet meer op de Kaai bevindt.16 In een weesakte uit 1499 lezen we dat een huis op de Kaai bij de kraan wordt begrensd door de Balansstraat.17 Deze straat heet nu Kraanstraat. In een weesakte uit 1581 is sprake van een huis 'in de Cause bij de balense ',18 De Kouse is een verdwenen doodlopende steeg in de vorm van een kous op het eind van de Kraanstraat. Met een flauwe bocht loopt hij in de richting van de Korenmarkt. De juiste locatie van de waag vinden we in de weesakte opgemaakt op 28 juli 1587 na het overlijden van Claes Janssen Bruyn. Tot zijn nagelaten goederen behoort 'een erf met gevolg waarop d'oude balence gestaan heeft, gelegen binnen de volgende vier gemerken: zuid de Causse, west 's heren strate19 De waag stond dus op het eind van de vijftiende eeuw op de noordhoek van de Kraanstraat en de Kouse. Gezien de aanschaf van een nieuwe balans in het vroege voorjaar van 1492 moet hij kort daarvoor naar de Kraanstraat zijn verplaatst. Het gebouw was in particuliere handen en werd door de rentmeester gehuurd.20 In mei 1570 stortte een oude gevel van de waag in, waardoor de huizen van drie omwonenden flinke schade opliepen.21 Uit de rentmeestersrekening van Jacob Campe van 1571 blijkt dat Philips II als markies van Veere (en eigenaar van de waag) 199 Vis. schadevergoeding heeft uitgekeerd.22 De balans werd naar een ander gebouw overgebracht en het deels ingestorte huis werd gesloopt.

Nehalennia | 2013 | | pagina 27