m- z - ssAflevering 180 zomer 2013 WAAG hiervoor de volgende betalingen plaats: aan Brant Fredericxz. die vier nieuwe touwen met een gezamenlijk gewicht van 33 pond had geleverd, aan Simon Oom die het ijzerwerk had gesmeed en nieuwe schalen had gemaakt en aan een timmerman die de houten balansarm had geleverd. Totale kosten £2:7:14 Vis. ORTE OUDESTRAAT Gewichten Iedere stad had vroeger eigen maten en gewichten. Soms werden die uit naburige steden overgenomen, andere steden voerden ze zelf in.30 Deze situatie duurde tot 9 oktober 1812 toen alle gewichten in het hele land met die van het Franse keizerrijk werden gelijkgesteld. Omgerekend naar ons huidig stelsel van maten en gewichten bedroeg een pond voor 1812 in Middelburg, Vlissingen, Veere en Zierikzee 0,46939 kg, in Goes en Tholen respectievelijk 0,43725 en 0,47055 kg en in Amsterdam 0,4909 kg.31 Voor de handel was het van groot belang dat de gewichten van de waag regelmatig werden geijkt. In Veere gebeurde dat ieder jaar aan de hand van de standaardgewichten van de stad, de 'leggers' of 'slapers' genoemd.32 Deze werden op hun beurt weer vergeleken met de gewichten in de omringende steden. De - j. ijkmeester ontving hiervoor geen loon, alleen het door j V hem geleverd lood werd -1 i vergoed.33 Volgens de pachter was in augustus 1594 het gewicht van de Veerse waag acht pond op iedere honderd minder dan in Arnemuiden, Vlissingen en Middelburg. Het gevolg was dat de kooplieden dagelijks naar Middelburg trokken om daar hun waren in te kopen en de Veerse waag nauwelijks meer werd gebruikt. De pachter verzocht het stadsbestuur de gewichten gelijk met die van de naburige steden te maken. Omdat het bestuur hieraan geen gevolg gaf deed hij twee jaar later nogmaals dit verzoek. Op 1 juli 1596 besloot de magistraat de situatie te laten zoals ze was.34 In 1774 bleken de Veerse gewichten 'op de uier pond juyst de wigt van een dubbeltje' met die van Middelburg te verschillen, terwijl de Amsterdamse iets zwaarder waren. Het stadsbestuur besloot om veiligheidsredenen hierin geen verandering aan te brengen. Slechter was het dat jaar met de balansen in de waag en die van de ijkmeester gesteld. Een Middelburgse meestersmid had al geprobeerd de balans van de ijkmeester te verbeteren, maar omdat hij daarin niet was geslaagd had hij zijn proefbalans aan hem uitgeleend. Deze kon het stadsbestuur voor vier pond van hem overnemen. Omdat het bestuur grote waarde hechtte aan een betrouwbare uitslag, gaf GROENEVELD MAURITIUS BOLWERK Detail van de plattegrond van Veere, getekend omstreeks 1590. Uit: Guicciardini's beschrijving der Nederlanden, uitgave 1612 (collectie en bew. J.H. Midavaine).

Nehalennia | 2013 | | pagina 29