Aflevering 180 zomer 2013 de Laaiende Linies en het rijkelijk geïllustreerde boek voor een breed, geïnteresseerd publiek door Jan J.B. Kuipers, getiteld: De Staats-Spaanse Linies, monumenten van conflict en cultuur. Voorts een vermarktingsstudie, een website (www.staatsspaanselinies.eu), een uniforme huisstijl (met logo), een educatief pakket, een goed bezochte fortennacht, verscheidene colloquia en veel promotiemateriaal in de vorm van boekjes, folders en brochures, infohoekjes, infobanners, beachflags en foto's. De toekomst In het Noord-Vlaamse landschap zijn inmiddels veel elementen van de Staats-Spaanse Linies in meer of mindere mate zichtbaar. Met name de laatste jaren is de zichtbaarheid en beleefbaarheid merkbaar verbeterd en is de bekendheid toegenomen. Toch worden de Staats-Spaanse Linies nog lang niet door alle bewoners en bezoekers van de streek als zodanig herkend en al helemaal niet gezien als onderdeel van één en hetzelfde complex (geen duidelijke samenhang). Daarom is het belangrijk dat de komende jaren nog wordt ingezet op: Verdere fysieke ontsluiting door de ontwikkeling van fiets- en wandelroutes geënt op de knooppuntnetwerken in combinatie met kaarten en gidsjes, moderne routemedia. Het plaatsen van informatieborden op diverse locaties. Toegankelijkheid voor minder validen. Hiervoor moet een selectie van objecten worden gemaakt. Promotie en vermarkting van de linies en alles wat daarmee samenhangt. O.a. de website, maar ook de organisatie van evenementen, arrangementen en excursies, het uitbrengen van promotiemateriaal, etc. Educatie. Te denken valt aan het uitwerken van lespakketten voor scholen, programma's voor musea, cursussen, publicaties, etc. Gebleken is dat er op alle vlakken al vrij veel wordt ondernomen door verschillende partijen, zoals: recreatieondernemers, gemeenten, provincie, Staatsbosbeheer, Het Zeeuwse Landschap, Stichting Landschapsbeheer Zeeland en historische en heemkundige verenigingen, maar dat men vaak niet van eikaars activiteiten op de hoogte is. Afstemming is in deze heel belangrijk. De Provincie Zeeland heeft de afgelopen (ruim) tien jaar veel geïnvesteerd in de Staats-Spaanse Linies en was in (bijna) alle gevallen de leidende partij in SSL-projecten. Er is in die tijd veel gerealiseerd. Ook is er met veel partijen in de streek samengewerkt. Het wordt tijd dat de Staats-Spaanse Linies op eigen benen gaan staan. Daarbij is het belangrijk dat partijen in Zeeuws-Vlaanderen zich dit unieke erfgoed toe-eigenen. Gezien de voornoemde toekomstopgaven is het belangrijk dat de drie gemeenten, de VW, Museum Het Bolwerk, terreinbeherende instanties, betrokken maatschappelijke organisaties, bewoners en het bedrijfsleven gezamenlijk de handschoen oppikken. Winant Halfwerk is als beleidsmedewerker natuur en landschap verbonden aan de Provincie Zeeland en was projectleider Staats-Spaanse Linies voor de Provincie Zeeland.

Nehalennia | 2013 | | pagina 36