m m verschillende forten en verdedigingswerken in het gebied. Er vindt □c Aflevering 180 zomer 2013 herinrichting plaats van de Olieschans (Aardenburg), de stadswallen van Damme en drie forten van de Linie van Communicatie bij Koewacht (Fort Sint-Jacob, Fort Sint-Joseph en Fort Sint-Livinus). Deze herinrichtingen en restauraties worden in de meeste gevallen gekoppeld aan natuurontwikkeling. IJzendijke krijgt een speciaal museum voor en over de Staats-Spaanse Linies: 'Het Bolwerk'. In Kallo opent in 2007 het bezoekerscentrum Fort Liefkenshoek; al sinds 1980 werkt de gemeente Beveren aan het herstel van de historische en maatschappelijke waarde van dit fort. Op 1 april 2009 wordt het door de Europese Unie ondersteunde project 'Forten en Linies in Grensbreed Perspectief' goedgekeurd. Er zijn dertig partners bij betrokken, waaronder de provincies Oost-Vlaanderen, West- Vlaanderen, Zeeland, Antwerpen en Noord-Brabant, de stad Antwerpen, de gemeenten Maldegem, Beveren en Sint-Gillis-Waas. Het brandpunt van dit 'Interreg'-project' ligt bij de 'vermarkting' en recreatief/toeristische ontsluiting van de linies (zie ook de bijdrage van Winant Halfwerk in dit nummer). Het op zaterdag 6 april 2013 gepresenteerde De Staats-Spaanse Linies. Monumenten van conflict en cultuur plaatst de linies in de historische en krijgshistorische context. Het schenkt ook aandacht aan de voorgeschiedenis, spannende episoden, anekdoten en volksverhalen. Maar ook aan landschap en natuur - dit hoofdstuk is geschreven door 'gastauteur' Winant Halfwerk. De andere leden van de begeleidingscommissie waren Luc Bauters (erfgoedconsulent archeologie provincie Oost-Vlaanderen en projectverantwoordelijke Oost-Vlaanderen Forten en linies in grensbreed perspectief), Kenneth Colleman (gemeentearchivaris St.-Gillis-Waas), Carine Goossens (gemeentearchivaris Beveren en archivaris archief de Bergeyck) en Karen Minsaer (consulent archeologie Stad Antwerpen). Het boek werd aangeboden aan mw. Carla Schönknecht, gedeputeerde van de Provincie Zeeland, de heren Mulder, Lonink en Suurmond, burgemeesters van respectievelijk de Zeeuws-Vlaamse gemeenten Hulst, Terneuzen en Sluis, de hierboven al genoemde Oost-Vlaamse projectleider Luc Bauters - en natuurlijk aan Prins Maurits van Nassau, die met zijn gevolg 'in effigie' aanwezig was bij de presentatie. Jan J.B. Kuipers, De Staats-Spaanse Linies. Monumenten van conflict en cultuur. Vlissingen: Den Boer I De Ruiter, 2013. ISBN: 978-90-79875-44-3. Hardcover, 248 pagina's, ill., foto's, krtn., 19,90. Auteur Jan Kuipers presenteert het boek aan Prins Maurits in de uit 1612-1614 daterende kerk van IJzendijke foto H.M.D. Dekker). Jan J.B. Kuipers (1953) is freelance auteur en tevens verbonden aan de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Hij publiceerde tegen de zestig boeken voor volwassenen en kinderen, zowel non-fictie als fictie. Het merendeel behelst historische onderwerpen.

Nehalennia | 2013 | | pagina 40