m Omdat wij vissers in de familie hadden, kwam er bij ons regelmatig vis op tafel. Mijn moeders stelregel bij het stoven van vis was altijd: 'Nóóit vrot laete koke!' Als voorbeeld maar eens het stoven van slibtong. Die werden eerst goed schoongemaakt en gewassen. Het was zaak om er eerst de ruwe huidvellen af te trekken. Vervolgens werden de kantvinnen er af geknipt. De schoongemaakte tongetjes werden in een schaal gelegd en onder water ge zet. Behoorlijk wat zout erbij, want er is niets erger dan flauwe vis. Er werd een takje verse salie toegevoegd en meegekookt. Niet te veel salie want dan wordt het te bitter. Een klein scheutje azijn toevoegen, want dan blijft de vis mooi vast. Aan de kook brengen en de vis enkele malen later overkoken. (Niet over de rand van de schaal natuurlijk.) Vervolgens een flinke klont roomboter of margarine toevoegen en het geheel op een zeer laag pitje laten doorstoven totdat de boter gesmolten is. Dan is het geheel goed en kan de vis gemakkelijk van de graat gehaald worden. Met graat en al stoven levert een lekkerder smaak op dan gefileerd. Tenslotte het bosje salie verwijderen. Op deze manier bereiden levert ook een heerlijke visjus op. Eet smakelijk! Zo, ook weer een stukje folklore over enkele eetgebruiken. Weet u er ook wat over te vertellen? Reacties zijn zeer welkom bij het secretariaat. In een volgende Nehalennia worden ze dan geplaatst, zodat een ander er ook van kan genieten. Namens de dialectredactie wens ik u weer veel lees- en kijk plezier. Pau Heerschap VERENIGINGSNIEUWS Bijeenkomst Scherpenisse Op 25 maart was er een gezellige bijkomst in Scherpenisse. U las het al in het bericht hierboven van Pau Heerschap. De vorige Nehalennia was gro tendeels aan Tholen en Sint-Philipsland gewijd. Wethouder Oudesluis nam het eerste exemplaar in ontvangst. Er waren voordrachten in dialect en muziek. Kortom, er was een geweldige sfeer. In de pauze genoten we van het streekmenu: krentenbrööd mee krukels. Een zeer geslaagde middag. We zijn ons ijverige regiomedewerkster mw. Jopie Meerman veel dank verschuldigd voor de organisatie van deze middag. Bedankt, Jopie. Het is de bedoeling dat er deze zomer opnames gemaakt worden op Schouwen-Duiveland om een luister-cd samen te stellen van verhalen in dialect. Vorig jaar kwam er één tot stand van Goeree-Overflakkee. Voor 2014 staat Zeeuws-Vlaanderen op de rol. Dan kunnen we u ook al verklappen dat op de dialectdag van zaterdag 19 oktober in Nieuwdorp, niemand minder dan mr. Gerard Smallegange 's mor gens een inleiding houdt over de Zeeuwse folklore. Gerard hoeft geen in troductie meer: die kennen we van Omroep Zeeland TV en de leuke stukjes in de krant. We zien al naar zijn voorddracht uit. En 's middags kunnen we genieten van Zeeuwse Sien. Ook die is bekend in de provincie vanwege haar optredens in het dialect van Midden-Walcheren. Verheugend is het ook te kunnen melden, dat de vragenlijsten steeds meer via de computer binnen komen. Ook het gezellig samen in groepen invullen van de lijsten gaat nog steeds door. We zijn de trouwe inzenders veel dank verschuldigd. Ondertussen is het de lezers ook wel opgevallen dat we steeds meer aan dacht schenken aan de Zeeuwse volkscultuur. Bij de beantwoording van lijst 42 Aflevering 180 zomer 2013

Nehalennia | 2013 | | pagina 44