Aflevering 180 zomer 2013 5.6 Het Project Zeeuws-Vlaanderen Reeds in 1983 begon onze vereniging in samenwerking met de redactie van het Woordenboek van de Vlaamse Dialekten (WVD), die zetelt binnen de Rijksuniversiteit te Gent, aan een streektaalonderzoek in Zeeuws-Vlaan- deren met als doel ook dit gebied op te nemen in de publicaties van het WVD. Het afgelopen jaar ontvingen we hiervoor weer zorgvuldig ingevulde vragenlijsten van onze leden in deze regio. In maart en december kwam de groep samen in Biervliet om met de Gentse onderzoekers van gedachten te wisselen. 5.7 Thematisch onderzoek Net zoals bij het Woordenboek van de Vlaamse Dialecten vindt er momen teel door de vereniging thematisch onderzoek plaats naar de verdwijnende woordenschat en folklore. De Wetenschappelijke Commissie verspreidt via Nehalennia en de website thematische vragenlijsten waarbij een half jaar later in Nehalennia de ontvangen antwoorden besproken worden. Zowel de algemene woordenschat als de vaktalen kwamen aan de orde. In 2009 be gonnen we met een nieuwe rubriek De Kiekplaete: het was ook dit jaar een groot succes. In 2012 werden de rubrieken: Wie het weet mag het zeggen en Zeeuwse Volkscultuur geïntroduceerd. 5.8 Publicaties In 2012 hebben we naast ons kwartaalblad geen verhalenbundel laten ver schijnen. Wel werden voorstudies gedaan om te komen tot een verhalen/CD van Schouwen-Duiveland, die mogelijk in 2013 zal verschijnen. In de zomer verscheen wederom de Zeeuwse Spreukenkalender, samengesteld door de secretaris van onze vereniging Rinus Willemsen. 6. Nieuws uit de regio's Ook dit jaar geven wij geen uitvoerig verslag van alle activiteiten die op het gebied van de streektaal het afgelopen jaar in de regio's hebben plaats gevonden. Dit zou immers ondoenlijk zijn met de vele activiteiten zoals er in het jaar 2012 op het gebied van toneel, zang, voordracht, publicaties en vertelkunst geweest zijn. We noemen enkele hoogtepunten. Tijdens de Mosseldagen in Bruinisse en de Boerendag in Schoondijke, was er een kraam met informatie over onze vereni ging. In de PZC verscheen wekelijks een rubriek in één van de Zeeuwse dialecten. Bij Omroep Zeeland werden wekelijks in de maanden septem ber tot en met december momenten gepresen teerd rondom het Zeeuwse Dialect, waaraan onze leden bijdragen leverden. Het initiatief tot deze dialectmomenten is door onze vereniging geno men. Het project Dialect-kwartetten, waarbij vijftig basisscholen in de gemeente Terneuzen werden bezocht met het doel aandacht en sympathie te winnen voor de streektaal. Te Middelburg in het gebouw Le Baron Chassé van de sociëteit De Vergenoeging werd er op een zondagmiddag in november doorlopend poë zie in de Zeeuwse streektaal voorgedragen. Het Dialect-kwartetten op basisscholen (zie punt 6).

Nehalennia | 2013 | | pagina 49