Aflevering 180 zomer 2013 reese gebeurtenissen de lachers op zijn hand. Hoe 'smaekelijk' wist Kees het te brengen. Zijn vrouw Marja vertelde enkele gevoelige verhalen in het dialect van Franeker, in het Fries dus, over de zonderlinge Oomke Douwe. Ook de humor ontbrak niet: Douwe was gewend om in zijn blootje te slapen, ook in het bejaardenhuis. Toen het wat kouder werd, raadde de zuster hem aan om wat aan te trekken. Na die raad zette hij in bed een muts op en trok een paar sokken aan... Jan Hoekman vertelde in onvervalst Stellendams een verhaal over de we reldvreemde Teunis uit de polder, die op internet een date had gemaakt met een frivole Brabantse met diverse piercings. Het verhaal had een ver rassende ontknoping: toen Teunis in het restaurant waar de kennismaking plaatsvond, van het toilet kwam om zijn bemorste kleding weer in orde te brengen, bleek de dame verdwenen. Op zijn bord lag een biljet van vijftig euro voor de onkosten en een briefje met een excuus voor een gemaakte pikante opmerking. Ontgoocheld, maar ook wel opgelucht, toog Teunis weer alleen naar huis. Leo Huijsen vertelde in het dialect van Nieuwe-Tonge een kleurrijk, deskundig, maar ook verrassend verhaal over al zijn honden, dat hij verlevendigde met afbeeldingen van zijn lievelingen. Door zijn levendige voordracht werd het niet alleen een leerzaam, maar ook een heel aange naam verhaal. Alles bij elkaar was het een prachtige, veelzijdige avond. Ook meester Pau zat zichtbaar te genieten, hij glom van oor tot oor. De cursisten kregen voor hun geslaagde inspanningen van hem allemaal een getuigschrift voor de gevolgde cursus. Wij mogen ons gelukkig prijzen dat er mensen zijn die hun dialect in waarde houden en er alles aan doen dat het behouden blijft. De dialecten maken in al hun verscheidenheid immers deel uit van onze rijke volkscultuur. De avond smaakte naar meer en er werden al suggesties gedaan voor het or ganiseren van een benefietoptreden voor een goed doel, samen met andere oud-cursisten, bijvoorbeeld voor Marja's stichting 'De Boei', een inloophuis voor kankerpatiënten. Een tevreden luisteraar Dialectkwartetten in Hulst In januari gaven Adri Scheele en Rinus Willemsen een reeks lessen op de basisscholen in Hulst en Clinge. Deze scholen hadden ingeschreven op het Cultuurmenu. De organisatie daarvan ligt in handen van Toonbeeld in Terneuzen. Net als in de voorgaande jaren,werden de lessen gegeven in de groepen 7 en 8. De kinderen maakten niet alleen kennis met het dialect uit het Land van Hulst, maar ook van de stad. Daarvoor zorgde drs. Jan Lockefeer, opgegroeid in Hulst en jarenlang docent aan het Rei- naartcollege in Hulst geweest. Jan is heel enthousiast over de streektaal, vandaar dat hij spontaan zijn medewerking aan deze lessenreeks gaf. Bedankt Jan. Ook Rosita de Bakker die vloeiend het dialect van Nieuw-Namen spreekt, verleende haar medewerking. Rosita is een bekende verhalenvertelster onder de Westerschelde. Bedankt Rosita, dat je ons team kwam verster ken. De kinderen en leerkachten genoten van de lessen en vooral van het kwartet ten. We hoorden volop dialectzinnetjes als: 'Kraihe kik van jou van de bêêste 't mutteke?' Na enig zoeken kwam dan het antwoord: 'Nêê, die ek nie.'

Nehalennia | 2013 | | pagina 51