en sprak regelmatig met hen. Zo raakte ik bekend met allerlei onderde len van werken voor de gemeente. Het werken in het archief vond ik het leukst. Daar ben je ook een opleiding voor gaan volgen? Ja, voor het oude archief, toen nog aan de Archiefschool in Den Haag. Tegenwoordig is er een opleiding aan de Hogeschool van Amsterdam. Je moest dan één dag per week naar school en de andere dagen liep je stage. Ik liep dus stage bij mijzelf. Dat ging allemaal onder leiding van de provinci aal archiefinspecteur. Het was een gedegen opleiding waarin je ook leerde oud-schrift te lezen. Daar had je ook mondeling examen in. Je kreeg dan fragmenten van oude documenten voor je en dan vertalen maar... Ik ben geslaagd en was vanaf dat moment gediplomeerd archiefmedewerker. Kort daarna ben ik door de gemeenteraad van Middelharnis benoemd als ge meentearchivaris. Je bekwaamde je steeds meer? Ja, eigenlijk heeft dat te maken met nieuwsgierigheid. Omdat ik zelf uit Mid delharnis afkomstig was, wilde ik steeds meer over die plaats weten. Door onderzoek voor stukjes die ik voor de streekbladen ging schrijven, wist je steeds beter waar je moest zoeken en wat je kon vinden. Op een gegeven moment is er ook in je hoofd een soort index gegroeid. Maar naarmate je meer wist, kwam er ook steeds meer het besef dat je weinig wist. En dat stimuleerde dan weer om nog meer te gaan zoeken. En als je het dan vindt, dan geeft dat een heel fijn gevoel. Aan de andere kant is het ook heel frustre rend als je aan het zoeken bent en niets kunt vinden. Op een gegeven moment ging je cursussen oud-schrift geven voorde histori sche vereniging. Ja, dat is ook heel leuk. Je probeert dan aansprekende teksten te zoeken die uitnodigen om te transcriberen. In de gerechtelijke stukken kun je wat dat betreft hele aardige, soms pikante dingen aantreffen. Meer dan in bijvoor beeld notariële stukken en boedelbeschrijvingen. Wat steeds weer opvalt, is dat er heel weinig dialectwoorden in de stukken te vinden zijn. Bijna alle documenten zijn in de standaardtaal geschreven. In boedelbeschrijvingen kom je wel een eens wat streektaalwoorden tegen. Wat vind je het leukst aan archiefonderzoek? Het leuke is: als je een archiefdoos opentrekt, dat je dan sommige zaken ontdekt die niemand weet of niet meer weet. Soms ontdek je dat bepaalde zaken worden ontmaskerd. Altijd had men gedacht dat een bepaald iets zo was en men had dat dan ook zo opgeschreven of van elkaar overgeschreven. En dan ontdek je dat zoiets ontmaskerd wordt door de nieuw gevon den feiten. Zo kan men soms een ten onrechte gegroeide mening weerleggen. Je werkt eigen lijk als een soort detective. Daar houd ik van. Ik kijk dan ook graag naar detectives. Dat heeft, denk ik, te maken met mijn speurzin. Aflevering 180 zomer 2013

Nehalennia | 2013 | | pagina 53