Aflevering 180 zomer 2013 Je bent op een gegeven moment streekarchivaris geworden In 2005 ging het Waterschap Goeree-Overflakkee op in een groter geheel. Het was van belang dat het archief daarvan hier op het eiland zou blijven, in dit gebouw aan de Dwarsweg in Middelharnis, het gebouw van het water schap. Er was overleg geweest met de vier gemeenten en het waterschap. Dat resulteerde erin dat het archief van het waterschap samen met de oude archieven van de vier gemeenten hier een plaats zouden krijgen. Het gebouw is ervoor met een grote kluis uitgebreid. Ik werd toen door de sa menwerkende instanties benoemd tot streekarchivaris. Ook de archivaris van het waterschap bleef in dienst. Ook andere archieven kregen een plaats in de kluis, zoals kerkelijke archieven en die van verenigingen en bedrijven. Alles kon dus opgeborgen worden in een grote ruimte waarin de klimatolo gische omstandigheden optimaal zijn. Nu de oude gemeenten per 1 januari 2013 samengevoegd zijn tot één nieuwe gemeente Goeree-Overflakkee ben ik dus de archivaris van die nieuwe gemeente. Het leuke is dat ik de enige ben die letterlijk op zijn oude plaats kon blijven zitten. In dit voormalige gebouw van het waterschap zijn nu ook de nieuwe raadszaal en de commis siekamers. Heel afwisselend werk dus? Inderdaad. Er bestaat een beeld van de archivaris die altijd in stoffige ar chiefstukken zit te snuffelen, maar in werkelijkheid is het heel anders. Elke dag is altijd weer een verrassing: er komen schoolklassen op bezoek, je bent exposities aan het voorbereiden, je wordt gebeld om informatie, je krijgt verzoeken om voor diverse jubilea een boek te schrijven, dan weer moet ie mand een toespraak houden en vraagt om informatie. En zoals nu: je wordt geïnterviewd. Dan moet je er ook nog voor zorgen dat de zaak hier draaiende blijft, dus ook nog managementstaken. Eigenlijk ben ik een soort wandelende index geworden. En dan niet meer alleen voor de gemeente Middelharnis, maar nu voor het hele eiland. En dan is er weer een vergadering. Het mooie is eigen lijk dat mijn werk en liefhebberijen samenvallen, dus het is geen baan van negen tot vijf. Naast je werk doe je ook nog van alles? Ik ben al jaren lid van de historische vereniging voor Goeree-Overflakkee 'De Motte', en daar ook al geruime tijd bestuurslid. Momenteel vervul ik het secretariaat en de ledenadministratie. De vereniging heeft een mooi tijdschrift, De Ouwe Waerelt, dat nu alweer de dertiende jaargang in gaat. Ik ben secretaris van de redactie en dat vergt ook weer het een en ander aan activiteit. Ook ben ik al jaren bestuurslid van het streekmuseum in Sommelsdijk. Verder ben ik buitengewoon lid van de Sociëteit Rethorica van Sommelsdijk. Dat is een heel oude vereniging die al in 1515 opgericht is als rederijkerska mer. In de loop van de tijd is hier de schutterij uit ontstaan en in de tijd van de Franse overheersing is het een herensociëteit geworden. Om regent van die sociëteit te zijn moet je in Sommelsdijk geboren zijn of er wonen. Op een gegeven moment zijn de statuten aangepast, zodat ook personen uit andere gemeenten als lid gevraagd konden worden. De sociëteit is nog heel actief en organiseert allerlei activiteiten, zoals het onderzoek naar oude boer derijen. Ook de rederijkerspoot is weer actief geworden. In 2015 bestaat

Nehalennia | 2013 | | pagina 54