Aflevering 180 zomer 2013 53 Rethorica 500 jaar en dat zal groots gevierd worden. We zijn nu al bezig met de voorbereidingen. En ook daarin heeft het streekarchief weer een functie. Verder zit ik nog in allerlei commissies die de belangen van allerlei zaken op dit voormalige eiland behartigen. Je hebt ook veel gepubliceerd? Ik ben de tel eigenlijk kwijt, dat zou ik even moeten nakijken. In elk geval over allerlei onderwerpen, heel breed allemaal. Dat terrein strekt zich uit van bouwkunde tot rechtspraak, van de geschiedenis van de VW tot onder wijs. Dat is heel leuk, want op die manier verkrijg je ook door het onderzoek ervoor heel veel kennis op een heel breed terrein. Ik schrijf, niet alleen om dat ik het leuk vind, maar ook om overzicht te krijgen. Het is altijd heel pret tig dat ik allerlei zaken kan naslaan, in publicaties is het makkelijker zoeken dan in archiefdozen. Jan, we zitten nu met elkaar dialect te praten. Hoe denk je over de toekomst van het dialect? Ik denk niet dat het helemaal zal verdwijnen. Je merkt nu al dat het wel heel sterk verandert. Veel mensen verhuizen naar de 'overkant' en in die nieuwbouwwijken krijg je een gemengde bevolking. Dat heeft ook zijn in vloed. Op de schoolpleinen hoor je weinig dialect meer. Omdat heel veel oude ambachten zijn verdwenen, met de daarbij horende dialecttermen, Wat vind je van alle dingen die je doet eigenlijk het leukst? Dat is het werken voor De Ouwe Waerelt, het historische tijdschrift voor Goeree-Overflakkee van de historische vereniging. We werken al meer dan twaalf jaar met dezelfde redactie, een fijne club mensen, bestaande uit een Neerlandicus, de streekarchivaris, de archivaris van het voorma lige archief van het waterschap, een historica en een historicus-journalist. De redactievergaderin gen zijn altijd een feest, heel informeel en gezel lig. Er wordt wat afgelachen. Tijdens die vergade ringen ontstaat er eigenlijk spontaan steeds weer een nieuw nummer en ontwikkelen zich ideeën voor nieuwe nummers en het jaarlijkse thema nummer. De geschreven artikelen worden in de vergadringen gedegen gecontroleerd. Uitermate vermakelijk is het dan als de Neerlandicus nog op een taalfout of een historicus op een onjuist feit betrapt wordt. Het einde van De Ouwe Waerelt is, wat mij betreft, nog lang niet in zicht. Er ligt in het archief nog zoveel op onderzoek te wachten wat nog beschreven moet worden. Ook heel leuk zijn de vergaderingen van de Sociëteit Rethorica. Dat is eigenlijk een heel exclusieve club, waar vele 'belangrijke' mensen wel voor gevraagd zouden willen worden. Maar onze bijeenkomsten zijn zo gewoon, zo gezellig. Ook daar wordt heel wat afgelachen, bijvoorbeeld als we het glas heffen en gezamenlijk de eeuwenoude zinspreuk 'Hoe langer, hoe liever' uitroepen. Eigenlijk is het daar net zo als bij de vergaderingen voor 'De Ouwe Waerelt'. (Schrijver dezes kan dat beamen.) In stilte werken aan alweer een nieuwe publicatie.

Nehalennia | 2013 | | pagina 55