m 54 Aflevering 180 zomer 2013 dan blijkt dat er heel veel weg is. Wat heel grappig was: pas geleden waren hier Canadezen in het archief en die spraken nog het dialect van de jaren vijftig. In die tijd waren ze naar hun nieuwe land vertrokken, maar het dialect van toen bleef voortleven. Het zou jammer zijn als het dialect he lemaal zou verdwijnen, want het is van belang dat het in stand gehouden wordt, omdat het een deel is van ons cultuurgoed. Dat lijken me mooie woorden om dit interview mee te besluiten. Intussen laat Jan me nog van alles zien, onder andere inventarisstukken uit de oude ge meentehuizen. De streekarchivaris weet er wel raad mee. Jan is een beschei den mens, die niet graag met zijn kwaliteiten te koop loopt. In stilte werkt hij gestaag door en heeft inmiddels in de loop van de tijd heel wat uit de duistere archiefdozen in het licht gebracht. Jan beschikt over een stille humor. Zo tekent hij van tijd tot tijd komische strips, zoals die over het Poortvlietmuseum dat van het oude raadhuis in Middelharnis naar het na tuurgebied Tien Gemeten verhuisde. Humor houdt de mens immers jong. Pau Heerschap M N STIKJE Medèrne techniek As de kleinkinders bie ons komme gae 'k m'n eihe de leste tied eêl stom voele. Aalke keer ze 'n aor toestelletje bie d'r in aalke keer kan dat dieng wT wat meer. Oe of 't 'eêt kan'k ok nie bie'ouwe. 't Is 'n Ipod of 'n Ipad of 'n tablet of zö. Van aol die diengen zulder vee gemak in wulder ok, want ze bin eêl zoete. A je d'r niks van zeit zitte d'n eêlen dag d'r mee te spelen. Jao, wulder bin zö ouwerjaers, dat wille m'n nie, ons wille de kinders nog mee nae bute neme. Dat 'oor aolsma moelijken Je kan tehenwoordig, a je aarhest nae toe mot rieje, op internet kieke wat of de beste wegt is om d'r te kommen. Noe waere d'r maansen- in wulder wae- re 't nie, dat mot ik 'r glieke bie zaahe, want anders gae je êêmae dienke dat ons aoltied stomme diengen doe- die aode zö'n route eprint in mee'enome. Ze dochte dat ze a eêl medèrn waere. Ze kwaeme êêl goed in de straete waer of ze weze moste, ma toe bleek dat ze 't nommer verhete waere. Jao, in 't was 'n êêl lange straete mit nommers tot in de vier'onderd! Wat noe? Ze bin naer 'n benzinestesjon ehae in daer ze in 't tillefoonboek ekeke. Kiek, 't is toch goed om t'ondekken, da je mit aole medèrne zaeken nog wè 's trug mot vaole nae 't ouwe. Wulder moste naer onze zwaeher in Haarlem. Dat deeje m'n mit de trein. Ons zouwe baale as m'n d'r wae re, dan wiere m'n op'aeld. Ons bin a wè zö medèrn, da m'n 'n gsm kunne gebruke, weet je. In Roosendaal: vertraehieng. Dust baale...allêênig, 't nommer in Haarlem waere m'n verhete. Ikke naer 'n Medèrne techniek.

Nehalennia | 2013 | | pagina 56